Czas na dobre zmiany

Czas na dobre zmiany

Podróże uczą czerpania radości z życia. Bo nic nie daje tyle radości, co poznawanie nowych miejsc, smaków, ludzi i kultur.

Początkiem października mieli okazję przekonać się o tym uczniowie z Hiszpanii, Włoch, Macedonii oraz Turcji, którzy wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Porębie realizują program Erasmus+. Głównym zadaniem projektu jest organizacja tak zwanych mobilności, krótkotrwałych wymian grup uczniów. Spotkania w każdej ze szkół będą poświęcone innemu zagadnieniu z tematyki zdrowia. Wymiana trwa tydzień i bierze w niej udział po pięciu uczniów z każdego kraju oraz dwóch nauczycieli.

Tematem przewodnim wizyty w Porębie było hasło „Natura od A do Z”. Pierwszego dnia goście mieli okazję posłuchać jak ważna jest natura dla uczniów z Poręby i jak wpływa na ich zdrowie. Popołudnie upłynęło na zwiedzaniu Muzeum Niepodległości wraz z burmistrzem Jarosławem Szlachetką. Drugiego dnia mobilności w Polsce uczniowie brali udział w grze terenowej, szukając w drodze na Suchą Polanę kopert z zadaniami, zagadkami oraz wyzwaniami. Najwięcej emocji wzbudzało strzelanie z łuku, każdy z uczniów musiał trafić do tarczy i tym samym zdobyć kolejne punkty dla swojej drużyny. Po tak męczącej wyprawie, uczestnicy mieli okazję odpocząć w schronisku PTTK na Kudłaczach. Popołudnie upłynęło na warsztatach, podczas których młodzież dowiedziała się jak można skutecznie wykorzystać dary natury i jaką niosą ze sobą moc.

W środę ekipa Erasmusowa wybrała się na wycieczkę do Krakowa, gdzie zwiedzali najpiękniejsze zabytki miasta. Odwiedzili Sukiennice, Wawel, a największą sympatię wzbudził Smok Wawelski. Wieczór upłynął gościom na własnoręcznym przygotowaniu pysznych sałatek i wspólnym świętowaniu, rozmowach oraz mile spędzonym czasie. We czwartek mobilność grupy była niezwykle aktywna. Rano wysłuchali wyjątkowo ciekawej pogadanki o tym jak żyć ekologicznie i zdrowo zarazem. Tę niezwykłą lekcję przygotowali państwo Natalia i Jan Tokarczyk. Następnie zebrani pracowali w grupach międzynarodowych nad plakatami promującymi naturę. Wykorzystując piękną pogodę, uczestnicy wyszli na zewnątrz, aby wspólnie grać w Speed-ball. Mecz zakończył się zwycięstwem gości. Popołudniem grupa wybrała się do Wieliczki, gdzie odwiedzili Kopalnię Soli, a na koniec dnia, mogli pooddychać pełną parą w Tężni Solankowej. W ostatnim dniu zagraniczni goście spędzili czas podziwiając Tatry i Zakopane.

Nowe znajomości – jedni zawierają je łatwiej, a drudzy trudniej, ale są bardzo cenne, zwłaszcza, kiedy nasz nowy znajomy mieszka w kraju, który zwiedzamy i zawsze będziemy go mogli powtórnie odwiedzić. Mamy nadzieję, że uczniowie z Hiszpanii, Włoch, Macedonii i Turcji, odwiedzą nas ponownie.

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje