„Człowiek bez pasji nudzi swoją duszę”

„Człowiek bez pasji nudzi swoją duszę”

Wszyscy chcą prowadzić życie z pasją. Pasje pobudzają zmysły, wyzwalają pozytywne emocje i nadają życiu kierunek. Sprawiają, że nabiera ono kolorów i większego sensu. Człowiek, który ma pasję to człowiek szczęśliwy, nie stoi wtedy w miejscu, ciągle się rozwija, dąży do perfekcji, stawia sobie cel. Posiadanie pasji lub brak pasji ma ogromny wpływ na życie ludzi. Doskonale wie o tym jedenastoletnia Daria Bzdek, która swoją przygodę z karate kyokushin zaczęła w wieku 6 lat, od samego początku powstania Akademii Byakko.

Bardzo często wrzucamy wszystko do jednego worka, karate, judo, ju jitsu, warto dowiedzieć się czym tak naprawdę one się różnią.

- Karate kyokushin jest tradycyjną sztuką walki, która opiera się w dużej mierze na nauce samoobrony, jednak współczesne karate ewoluowało do formuły dyscypliny sportowej, a największy nacisk podczas treningów kładzie się na umiejętności sportowe- mówi Sensei Marcin Sturgulewski.

Karate bazuje na zadawaniu ciosów przy użyciu rąk i nóg z użyciem technik wykonywanych z pełną siłą. Jednak karate to coś znacznie głębszego. Oprócz trenowania ciała, ćwiczy też ducha, przekazuje uniwersalne wartości takie jak szacunek dla przeciwnika, dyscyplina, umiejętność powstrzymywania nerwów, konieczność samodoskonalenia . Cechy te odróżniają sztuki walki od sportów walki, czyli dyscyplin, których głównym celem jest skuteczne pokonanie przeciwnika. Te ostatnie często czerpią ze wschodnich sztuk techniki walki, ale element duchowy jest w nich sprowadzony na drugi plan lub zupełnie nieobecny.

Ernest Hemingway powiedział, że odwaga jest gracją pod presją, Daria nie do końca utożsamia się z tym. Presja która towarzyszy treningom karate ma na celu zwiększenie swoich umie...

Artykuł dostępny tylko dla abonentów - pozostało 59%

Kup cyfrowe wydanie

Uzyskaj dostęp do wszystkich treści strony www
Pobierz całą treśc gazety w formacie PDF
Czytaj gazetę wcześniej niż w kiosku

W prenumeracie od 1,45 zł
Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje