Czterogłosowa partytura chóralna

Czterogłosowa partytura chóralna

Czterogłosowa partytura chóralna (na soprany, alty, tenory i basy) opracowana w okresie międzywojennym w środowisku krakowskich muzyków przez ks. Władysława Wargowskiego (1900-1981), który od 1926 roku był wikariuszem katedralnym. Melodia ta (Op. 6. nr I) grana na organach kościelnych i śpiewana wraz ze słowami nieznanego autora z roku 1633 w okresie międzywojennym była traktowana jako starodawny hymn Myślenic.

Ks. Wargowski jest również autorem innego układu melodii opracowanej dla śpiewającego tenże hymn chóru męskiego. Ks. Wargowski to znana w krakowskim środowisku muzycznym postać. Stał on bowiem na czele komitetu organizacyjnego II Ogólnopolskiego Kongresu Muzyki Religijnej w Krakowie, który odbył się w dniach 22-23 listopada 1931 roku. Melodię do śpiewanej obecnie w naszym kościele parafialnym jednogłosowej tejże pieśni ku czci Matki Bożej Myślenickiej opracował myślenicki organista Hubert Karol Nieboj. Jego postać prezentowana była na łamach naszej gazety z dnia 8 sierpnia 2017 roku.

Prezentowany egzemplarz (w układzie na chór mieszany) był wydany przez Krakowski Związek Chórów Kościelnych w roku 1938.

 

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.