Czy warto przyjechać w Gorce …?

Czy warto przyjechać w Gorce …?

Tegoroczny sezon turystyczny będzie zupełnie inny niż te, które pamiętamy z ostatnich lat. Wiele wakacyjnych planów, chociażby zagraniczne wyjazdy, zostanie zweryfikowanych z uwagi na ograniczenia związane z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.

Na razie i tak podróżowanie w celach turystycznych poza granice kraju jest zawieszone i nawet trudno sobie wyobrazić, że gdy ograniczenia zostaną zniesione, wszystko szybko wróci do stanu sprzed epidemii. Dlatego dla

Czytelników „Gazety Myślenickiej” mam propozycję spędzenia wolnego czasu w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, z dala od zgiełku miasta i tłumu turystów, a całkiem niedaleko od Myślenic. Cóż to za miejsce?

To Gorce – góry w sercu Beskidów Zachodnich zaliczane do najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo gór w Polsce. Nie są tak majestatyczne jak Tatry, których strzeliste szczyty wznoszą się ponad 2000 m n.p.m., ale przyciągają łagodną linią grzbietów, bogactwem świata roślin i zwierząt oraz malowniczymi widokami na sąsiednie pasma górskie. Jak pisał ponad sto lat temu Kazimierz Sosnowski, autor pierwszego krajoznawczego opisu Gorców „...są zaciszną świątynią przyrody, a choć nie imponują wyniosłością szczytów i są raczej rozległym płaskowyżem, to przecież mają niezwykle wiele powabu. Ten powab stanowi wielka obfitość hal i polan, powódź borów i najwspanialsza panorama Tatr”. Czy opis ten nadal jest aktualny? Aby się o tym przekonać warto odwiedzić Gorczański Park Narodowy, który od 1981 roku chroni najcenniejsze fragmenty centralnej części Gorców. Walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe można poznawać na szlakach turystycznych, ścieżkach edukacyjnych i ścieżkach spacerowych. Ich rozmieszczenie pozwala na odwiedzenie ciekawych zakątków Parku. Trasy mają różny stopień trudności, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, odpowiednio do swoich możliwości i kondycji fizycznej. Przed wyjściem na szlak warto jednak zapoznać się z ich przebiegiem, tematyką oraz Regulaminem dla odwiedzających Park. Wszelkie niezbędne informacje znajdziecie na stronie: www.gorcepn.pl

Gorczańskie lasy wraz z mozaiką kwietnych łąk przyciągają uwagę kompozycją barw, zapachów i dźwięków. Wędrując po terenie Parku pamiętajmy, że jest to miejsce wyjątkowe, w którym przyroda jest najważniejsza, a my jesteśmy tu tylko z wizytą. Uszanujmy to, nie zakłócajmy spokoju mieszkańcom gorczańskiej puszczy głośnym zachowaniem, lecz wsłuchujmy się w jej odgłosy i otwórzmy się na jej naturalne piękno. Do domu zabierzmy dużą dawkę pozytywnej energii, wspaniałe wspomnienia i chęć ponownego spotkania z gorczańską przyrodą.

A dla osób, które nie lubią górskich wędrówek lub nie mogą wybrać się w góry polecam zabytkowy park dworski hr. Wodzickich w Porębie Wielkiej. Jest to enklawa Gorczańskiego Parku Narodowego o powierzchni ok. 22 ha. Tutaj, w dawnej oficynie dworskiej znajduje się Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego, a w jej XVIII-wiecznych piwnicach w 2019 roku urządzono ekspozycję przyrodniczą. Zwiedzanie ekspozycji odzwierciedla wędrówkę szlakiem turystycznym, który zaczyna się w dolinie górskiego potoku i wiedzie w coraz wyższe partie Gorców przez różne środowiska przyrodnicze – buczynę karpacką, bór świerkowy i polanę reglową. Ścieżka dźwiękowa, aranżacja dioram i stanowiska interaktywne umożliwiają zwiedzającym poznawanie i doświadczanie gorczańskiej przyrody wszystkimi zmysłami.

Zainteresowanych odwiedzeniem ekspozycji odsyłam na stronę internetową: www.gorcepn.pl i FB, gdzie ukazują się bieżące informacje. Mam nadzieję, że już wkrótce wystawa będzie udostępniona dla zwiedzających, a na razie zachęcam do skorzystania z uroków parku dworskiego, gdzie wśród zieleni i śpiewu ptaków można pospacerować i odpocząć od trosk życia codziennego.

Anna Kurzeja

Gorczański Park Narodowy