Czym oddychamy w Myślenicach? Nowa stacja pomiarowa już działa

Czym oddychamy w Myślenicach? 
Nowa stacja pomiarowa już działa

W mieście rozpoczęła pracę nowoczesna stacja pomiaru jakości powierza, mimo że niekórzy poddawali w wątpliwość lub zupełnie negowali fakt, że może kiedykolwiek powstać. Pozyskane od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska urządzenie zostało zamontowane przy boisku LKS Górki, w sąsiedztwie nie działającej już kotłowni SM „Zorza”. Stacja mierzy stężenie pyłu zawieszonego PM10 i informuje o nim za pośrednictwem internetu (aktualne i archiwalne wyniki pomiarów są dostępne na stronie GIOŚ).

W piątek 26 marca zaprezentowana została nowo zainstalowana stacja pomiaru jakości powietrza. Urządzenie pozyskano dzięki współpracy i przychylności Głównego Inspektora Ochrony Środowiska . Stacja będzie mierzyć w szczególności jakość powietrza w kontekście pyłu zawieszonego pm10, czyli tego, który podawany jest jako definicja zanieczyszczenia przy komunikatach ostrzegawczych, jeżeli dochodzi do znacznego przekroczenia norm.

Mieszkańcy na bieżąco będą mogli monitorować wskazania ze stacji korzystając ze strony internetowej GIOŚ lub przy użyciu aplikacji mobilnej. Stacja na bieżąco przesyła pomiary, odświeżając wyniki co godzinę.

To kolejny zdecydowany krok w stronę poprawy jakości powietrza na terenie Miasta i Gminy Myślenice. Urządzenie jest w pełni profesjonalne i zostało zarejestrowane w bazie GIOŚ. Instalacja stacji pomiaru, wpisuje się w działania Gminy na rzecz walki o lepszą jakość powietrza w naszym regionie. W ramach tych działań i w trosce o zdrowie najmłodszych do oddziałów przedszkolnych przekazane zostały oczyszczacze powietrza w liczbie kolejnych 27 sztuk.

- Dodatkowo w przyszłym tygodniu na najbliższej sesji, samorząd będzie uchwalał myślenicki program wymiany pieców, na który specjalnie zabezpieczona została kwota 1 mln zł. Jako Miasto i Gmina Myślenice będziemy aplikować do programu „Stop SMOG”. Są to konkretne kroki, które podejmujemy w trosce o zdrowie, bezpieczeństwo i przede wszystkim jest to konstruktywna walka ze smogiem w gminie Myślenice - komentuje burmistrz Jarosław Szlachetka

W Polsce mamy około 280 stacji pomiarowych z czego 170 stanowią urządzenia bardzo zbliżone charakterystyką do tej, którą mamy w Myślenicach, a do tej pory najbliższe odpowiedniki można było znaleźć w Skawinie czy w Krakowie. Stacja pochodzi od światowego lidera w tej dziedzinie - z renomowanej firmy Envea.

Wyniki z 1-godzinnych automatycznych pomiarów zanieczyszczeń powietrza udostępniane są na portalu „Jakość Powietrza” w module Bieżące dane pomiarowe oraz w aplikacjach mobilnych GIOŚ „Jakość powietrza w Polsce” dostępnych na systemy operacyjne Windows, Android oraz iOS.

Szczegóły na www.powietrze.gios.gov.pl