Czyste powietrze dla dzieci

Region 18 lutego 2020 Wydanie 7/2020
Czyste powietrze dla dzieci

W trosce o najmłodszych mieszkańców miasta i gminy Myślenice wszystkie przedszkola samorządowe, oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych na terenie całej gminy oraz Żłobek Samorządowy w Myślenicach zostały wyposażone w oczyszczacze powietrza.

Całkowity koszt zakupu 35 urządzeń oczyszczających powietrze wyniósł 51 660 zł i został pokryty w całości z budżetu Miasta i Gminy Myślenice. 32 oczyszczacze trafią do gminnych przedszkoli, natomiast Żłobek Samorządowy został wyposażony w trzy urządzenia, po jednym dla każdego oddziału.

- Wszystkie przedszkola i żłobek samorządowy zostały zaopatrzone w oczyszczacze powietrza. Podjąłem decyzję o zakupie tego typu urządzeń w trosce o zdrowie dzieci, które są najbardziej narażone na skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Jestem przekonany, że ten krok w ramach przeciwdziałania następstwom smogu wpłynie pozytywnie na zdrowie i samopoczucie najmłodszych mieszkańców naszej gminy, chroniąc ich nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale także przed wirusami. W przyszłości planujemy wyposażyć w takie urządzenia wszystkie oddziały przedszkolne w naszej gminie – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

Oczyszczacz marki Warmtec AP Neo to bardzo wydajne urządzenie, które może być stosowane w pomieszczeniach o powierzchni nawet do 100 m2. Dwie warstwy filtra HEPA umieszczone w kasecie filtrującej skutecznie oczyszczają powietrze z cząsteczek PM 2,5, grzybów lub bakterii. Oczyszczacz AP Neo jest kompleksowym urządzeniem, które szczególnie dba o zdrowie i komfort życia alergików, astmatyków oraz osób uskarżających się na dolegliwości związane z coraz powszechniejszym zjawiskiem smogu. Oczyszczacz posiada wyświetlacz LCD, który pokazuje skalę zanieczyszczenia powietrza. Poziom smogu mierzony jest dla cząsteczek PM2,5 i wyświetlany na przednim panelu jednym z czterech kolorów, wskazując stan jakości powietrza bardzo dobry (zielony), dobry (niebieski), akceptowalny (żółty) oraz zły (czerwony).

We wtorek 11 lutego burmistrz Jarosław Szlachetka wraz z Renatą Marzec, naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu UMiG Myślenice przekazali uroczyście trzy oczyszczacze do Żłobka Samorządowego w Myślenicach, natomiast wiceburmistrz Mateusz Suder wraz z sekretarzem Robertem Pitalą z dwoma urządzeniami gościli w Przedszkolu Samorządowym Nr 8 w Myślenicach. W poniedziałek 17 lutego burmistrz Jarosław Szlachetka przekazał oczyszczacze powietrza kolejnym przedszkolom. Urządzenia trafiły do przedszkoli samorządowych w Zasani, Porębie i Trzemeśni. W przekazaniu uczestniczyli też radni – Małgorzata Jaśkowiec i Stanisław Topa oraz sołtys Rafał Zelek. Kolejne placówki otrzymają oczyszczacze w najbliższym czasie.