Dawida Wietrzyka – Rzecznika Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach

Dawida Wietrzyka – Rzecznika Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach

Wakacje właśnie się rozpoczęły, na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby bezpiecznie je spędzić?

Podczas wakacyjnych działań „Bezpieczne Wakacje 2020” zarówno policjanci służb prewencji jak również kryminalni zadbają o bezpieczeństwo wszystkich turystów odwiedzających nasz powiat. Drogówka będzie natomiast czuwać, aby wszyscy bezpiecznie dotarli w miejsca swojego wypoczynku, a później bezpiecznie wrócili do swoich domów.

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu.

Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie, czy w skrytce bankowej niż w domu.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować.

Na drogach naszego powiatu pojawi się zwiększona ilość patroli ruchu drogowego, aby podróż na często długo oczekiwane wakacje, odbyła się bezpiecznie. Policjanci zadbają również o to, aby dzieci i młodzież podróżowały sprawnymi autokarami. Przypominamy, aby potrzebę przeprowadzenia kontroli zgłaszać co  najmniej dzień wcześniej do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach.

Zarabie jest najbardziej obleganym miejscem, w czasie słonecznej pogody zjeżdżają się tłumy ludzi. Czy w związku z Covid-19 policja i straż miejska w czasie wakacji  będzie częściej patrolować miejsca publiczne?

Tak, na bieżąco dostosowujemy się do zagrożeń i odpowiednio planujemy liczbę patroli oraz ich rozmieszczenie. Działania ,,Bezpieczne Wakacje” przewidują wzmożone patrole w miejscach, gdzie mieszkańcy i turyści spędzają wolny czas m.in. w rejonach kąpielisk i parków. W tym roku, podczas codziennych patroli funkcjonariusze będą również reagować wobec osób, które korzystając z czasu wolnego nie przestrzegają obostrzeń związanych z COVID-19. Pamiętajmy, aby przestrzegać zaleceń stróżów prawa i kierować się zawsze zdrowym rozsądkiem oraz ostrożnością.

Niedawno w okolicach hali sportowej na Zarabiu samochody urządziły sobie drifting łamiąc prawo. Akcje tego typu coraz częściej można zaobserwować w dużych miastach. Jak podchodzi do tego myślenicka policja ?

Takie sytuacje zdarzają się nie tylko w dużych miastach, ale również w miasteczkach i wsiach. Nie jest to tylko problem Myślenic, czy naszego powiatu. Takie sytuacje zdarzają się w całej Polsce, a driftujący kierowcy dają się we znaki mieszkańcom. Mundurowi często sprawdzają takie miejsca i surowo reagują na tego rodzaju jazdę. Ich zdecydowana reakcja nie wynika  ze złośliwości, ale z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa samym drifterom, a także osobom postronnym. Wprowadzanie samochodu w kontrolowany poślizg czyli drifotwanie to powodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Za to wykroczenie grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Najczęściej są to młode osoby, poniżej 30 roku życia, które tłumaczą, że szlifują umiejętności, aby w rezultacie jeździć bezpieczniej. Niestety często nie biorą pod uwagę bezpieczeństwa osób i pojazdów znajdujących się w tym czasie w niewielkiej odległości. Wobec tak nieodpowiedzialnych kierowców stosowana będzie zasada ,,zero tolerancji”.

Rozmawiała Maria Gaczyńska