Dawnych Wspomnień Czar z kolekcji archiwalnej Jana Koczwary
Mirosława Kuszowa (1925-2012) – w historii kultury Myślenic i tutejszego regionu postać wybitna i wyjątkowa. Z niezwykłą umiejętnością umiała przyciągnąć na swoje wykłady-prelekcje słuchaczy zarówno młodych, jak i starszych. A czyniła to z niebywałą kompetencją i powodzeniem zapewne dlatego, że była znakomitą propagatorką wiedzy wszelakiej obejmującej rozmaite sfery problematyki życia społecznego i kulturalnego, życia rodzinnego i towarzyskiego, a także kwestii moralnych. Jej atutem była erudycja, wszechstronna wiedza, mądrość, wielorakie doświadczenie życia i pracy m.in. pod firmą Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Mirosława Kuszowa przez wiele lat współpracowała z myślenickim domem Kultury. Rok 1969 dał temu początek. Głównymi uczestnikami prelekcji pani Mirosławy byli wówczas młodzi myśleniczanie skupieni w prężnie działającym Młodzieżowym Klubie Dyskusyjnym. Statystyka trwającej przez wiele lat współpracy była wprost imponująca. Tylko w okresie lat 1982-1997 nasza bohaterka wygłosiła na naszym terenie 146 wielotematycznych prelekcji. 28 z nich odbyło się w siedzibie szkół podstawowych (Borzęta, Bysina, Jasienica, Myślenice, Polanka), a także w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach. Wykłady – a dokładniej określając – rozmowy-dyskusje ubogacone pomysłem improwizowanego teatru problemowego decydowały o atrakcyjności spotkań, zaiste ciekawych, nierzadko zawiłych, trudnych, a nawet bardzo trudnych. Wachlarz tematyczny spotkań z Mirosławą Kuszową był wyjątkowo urozmaicony i szeroki np. „Małżeńskie drogi i bezdroża”, „Prawdomówność – wada czy zaleta”, „Między dobrem i złem”, „Kultura miłości”, „Czy dzisiaj można być szczęśliwym”, „Młodość i starość” itd. I pomyśleć, że wystąpienia pani Mirosławy intrygowały także ludzi starszego pokolenia.
Na zdjęciu: Jedno z wielu spotkań z myślenickimi seniorami, wśród których rozpoznajemy sylwetki znanych onegdaj w tutejszym środowisku postaci: doktor Anny Hoffmann, Tadeusza Bilika i Adama Gazdy. Temat prelekcji-rozmowy brzmiał: „Jesień życia, a pogoda ducha”.
Sprostowanie: Przepraszamy za literówkę w ubiegłotygodniowej części cyklu. Na zdjęciu przedstawione zostały panie z Koła Gospodyń Wiejskiego w Krzczonowie (gmina Tokarnia).