Debiut, na który czekaliśmy wiele lat

Debiut, na który czekaliśmy wiele lat

Jurek Fedirko był kuratorem wiele razy, teraz sam stał się obiektem zainteresowania kuratorów i to od razu aż trzech – Jędrzeja Krzyszkowskiego, Dobrosława Polka i Rafała Orskiego.

Debiut Jerzego Fedirki odbył się jednak na tylu polach, że po prostu nie mogło ich być mniej. „Jeremias. Double bass Player” to fotografia, kaligrafia, audio oraz poezja w jednym. Tytułowy „Jeremias” to kontrabasista Jeremias Schulze, którego występ w The Bird’s Eye Jazz Clubie w Bazylei wywarł na Jerzym tak wielkie wrażenie, że zrobił w trakcie koncertu 70 fotografii, z których 9 znalazło się na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Fotografii zresztą wychodzących poza definicję tej formy sztuki i przechodzących w malarstwo. Nie sam szwajcarski kontrabasista jest jednak głównym tematem tej instalacji artystycznej. To raczej – jak mówi sam autor - pretekst do zastanowienia, co potrafimy dostrzec w drugim człowieku, jakim darem jest dla nas spotkanie z drugim człowiekiem, co w nas zmienia, czym zainteresuje czy zafascynuje.

Kluczem jest słowo „spotkanie”. Sądząc po tym ilu ludzi przyszło na wtorkowy wernisaż, ciągle jeszcze chcemy się spotykać i jeszcze nie wygasła w nas ciekawość drugiego człowieka i wciąż potrafimy zadać sobie pytania sformułowane przez Jurka Fedirkę. By spotkać drugiego człowieka chcemy iść przez korytarze, dotknąć którejś z czterech strun kontrabasu, albo wsłuchać się w ten głos, który mówi do nas „Nigdy nie wiesz, nie wiesz nigdy, gdzie, kto, kiedy, i jak Ciebie wybierze. Ciebie zabierze, Ciebie porwie”. Multimedialny „Jeremias” to owoc pracy aż 13 osób, ale nosi ten charakterystyczny jurkowo-fedirkowy sznyt. Robi z nami to, co powinna robić sztuka – stawia pytania, a nie tezy, zaciekawia, a nie zanudza, pozostawia raczej lekki niedosyt niż każe najeść się do syta i przede wszystkim: nie pozostawia obojętnym. Można to napisać o każdym aspekcie „Kontrabasisty” – fotograficznym, dźwiękowym, scenograficznym, kaligraficznym oraz dwóch tomikach poezji Jerzego Fedirki zatytułowanych „nić” oraz „Przeprawa”, które spotkały się już z bardzo dobrymi recenzjami Marka Piechoty w czasopiśmie „Śląsk”. Nakład owych tomików jest niestety homeopatyczny, ale widocznie autor uznał, że więcej nie znaczy lepiej .

My jednak apelujemy do autora, zagraj to jeszcze raz Jurek. Czekamy na dalszy ciąg tej muzyki, fotografii, poezji i każdej innej formy wypowiedzi, bo debiut wypadł co najmniej zachęcająco.

Kuratorzy: Jędrzej Krzyszkowski, Rafał Orski, Dobrosław Polek. Projekt plakatu i zaproszeń: Kinga Piwowarczyk. Reżyser nagrania: Zbigniew Kaleta. Reżyser dźwięku: Michał Myśliwiec. Fotografia, kaligrafia i tekst poetycki w formie katalogu: Jurek Fedirko. Redakcja i skład tekstu poetyckiego/katalogu: Małgorzata Jakubowska- Rożen, Jolanata Czernecka.
Organizator: Galeria Myślenickiej Grupy Fotograficznej „mgFoto” – Stanisław Jawor.
Miejsce: Galeria „mgFoto” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach.
Termin wystawy: od 24 maja do 30 czerwca 2022 r.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).