Dla odwrócenia uwagi od pandemii zastanówmy się, kto zbudował wieżę Eiffla?

Dla odwrócenia uwagi od pandemii zastanówmy się, kto zbudował wieżę Eiffla?
Ryszard Tadeusiewicz Naukowiec AGH, absolwent myślenickiego LO

W moich felietonach usiłuję Państwu przedstawiać różne ciekawostki, które może pomogą oderwać myśli od pandemii i pomyśleć o czymś ciekawym – chociaż może czasowo i przestrzennie dość odległym. To się nazywa pozytywna dystrakcja i jest nam wszystkim bardzo potrzebne. Pisałem ostatnio o różnych ciekawostkach związanych z Krzysztofem Kolumbem, dzisiaj zaś chcę napisać o dziele innego sławnego człowieka, nieco bliżej, bo we Francji.

Każdy, kto był w Paryżu lub oglądał to miasto na filmach - zna wieżę Eiffla.

Skoro tak się ona nazywa, to sądzimy, że wybudował ją Gustave Eiffel, wybitny inżynier, specjalista od konstrukcji stalowych, twórca licznych mostów i wiaduktów.

Tymczasem to nieprawda!

Pomysł wybudowania żelaznej wieży jako symbolu Wystawy Światowej, która miała być w Paryżu w 1889 roku, powstał wprawdzie w biurze konstrukcyjnym Eiffela, ale pomysłodawcami byli pracownicy biura Maurice Koechlin i Émile Nouguier. Oni tę wieżę wymyślili i opatentowali! Ich patent został przyznany 18.09.1884. Eiffel zorientował się jednak, jaki to jest świetny pomysł i 12.12.1884 odkupił ten patent, a potem sam zgłosił wieżę do konkursu na symbol Wystawy Światowej!

Konkurs wygrał, ale pojawił się problem, gdzie tę wieżę postawić?

Planowano, że wieża stanie – jak ogromny most - ponad Sekwaną. Brzegi Sekwany okazały się jednak za słabe, by unieść tak ogromną budowlę. Warto przypomnieć, że w momencie wybudowania była to najwyższa budowla na świecie i pozostała rekordzistką aż do 1930 roku!

Zbadano innych 107 lokalizacji – ale żadna by wieży nie uniosła. Uzgodniono więc, że stanie ona na skraju Pola Marsowego. Podjęto prace. Najpierw zaprojektowano 18 038 elementów z kutego żelaza, które po połączeniu za pomocą 2,5 mln nitów tworzyły konstrukcję wieży.

Czy Eiffel projektował te elementy? Ależ skąd! Zlecił to Koechlinowi. Ten zrobił to tak, że wszystko do wszystkiego pasowało idealnie i wystarczyło tylko składać elementy we właściwej kolejności – a wieża sama rosła. Zrobiono to tak solidnie, że gdy chciano wieżę podać remontowi po 100 latach eksploatacji – to stwierdzono, że nie wymaga ona żadnej naprawy!

W 1886 roku rozpoczęto budowę wieży.

Czy Eiffel nią kierował? Ależ skąd! Zlecił to Koechlinowi! Ten kierował budową tak sprawnie, że zakończono ją już po niespełna trzech latach.

Dlaczego więc mówi się „Wieża Eiffla”? Po pierwsze wieżę budowała jego firma. Po drugie, on sam dbał o „marketing”. Każdy etap budowy uwieczniał na zdjęciach (co wtedy nie było łatwe!), które zamieszczano w prasie, wraz z artykułami pisanymi przez Eiffela. Wreszcie to on 31.03.1889 zatknął francuską flagę na jej szczycie, akcentując koniec budowy. Więc dla ludzi to on był „twarzą” budowy.

A o Koechlinie wszyscy zapomnieli!

Tak bywa niestety z wieloma twórcami techniki...