Dobro powraca

Dobro powraca
Fot. fot. z archiwum Maltańskiej Służby Medycznej

Dwa tygodnie temu, w czasie transportu chorego na Covid-19, doszło do zapalenia karetki myślenickiej Maltańskiej Służby Medycznej. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, ale niestety karetka w stanie nie nadającym się do dalszego użytkowania trafi na złom.

Jak mówi nam Tomasz Śmietana Komendant Oddziału Myślenickiego Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna: - Nasza karetka od października 2020 jeździ na kontrakcie zawartym z NFZ małopolskim na transportach pacjentów covidowych. Nagle w czasie transportu jednego z pacjentów, z przyczyn niewiadomych pojawiły się płomienie pod maską samochodu. Jeden z ratowników zabezpieczył pacjenta, drugi przystąpił do akcji gaszenia pojazdu. Dzięki niemu i szybkiej interwencji przybyłej straży pożarnej udało się uratować większą część wyposażenia karetki. Karetka działała na terenie całej małopolski, wspomniany wypadek miał miejsce na terenie Wolbromia.

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek imprezę kulturalną, czy sportową, w gminie i powiecie bez „Malty”, której ratownicy czuwają nad naszym bezpieczeństwem w czasie zawodów i zabawy, dlatego też ruszyła akcja pomocowa dla Maltańskiej Służby Medycznej.

Maltańczycy, po dotkliwej dla stowarzyszenia stracie, zwrócili się z apelem do wszystkich o pomoc w zbiórce funduszy, które umożliwiłyby zakup nowej karetki. Odzew był niemal natychmiastowy.

- Naprawdę byliśmy zaskoczeni, ponieważ mamy czasy pandemiczne, ludzie mają dużo zmartwień w tym momencie, związanych ze zdrowiem, z pracą i wieloma innymi rzeczami. Pierwszą rozmowę telefoniczną przeprowadziłem już na drugi dzień po zdarzeniu , wtedy dostałem deklarację wsparcia od pana burmistrza. Następnie otrzymywaliśmy kontakt od innych jednostek samorządowych z całego powiatu z deklaracjami wsparcia. Bardzo miło nam było, gdy pomoc zaczęła płynąć od firm i ofiarodawców indywidualnych oraz od pielgrzymów, z którymi wielokrotnie przemierzaliśmy pielgrzymie szlaki - mówi komendant Tomasz Śmietana.

W poniedziałek, 22 marca, z Maltańczykami spotkał się burmistrz Jarosław Szlachetka , ze strony gminy przekazał wsparcie w wysokości 50 tys. złotych, zapewnił również o swojej pomocy w pozyskaniu środków z innych źródeł. Przekazana pomoc bardzo znacząco przybliża Maltańczyków do celu, jakim jest zakup nowej karetki.

- To nasz obowiązek aby przyłączyć się do wsparcia finansowego myślenickich Maltańczyków, którzy bez względu na aurę i sytuację zawsze są gotowi do błyskawicznej reakcji na każde wezwanie, w którym poszkodowani potrzebują pomocy. Jestem przekonany, że nowy ambulans będzie jeszcze lepiej służyć mieszkańcom miasta i całego regionu w tych ciężkich dla nas wszystkich czasach – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

Dobro powraca, w przypadku Maltańskiej Służby Medycznej, nie mogło być inaczej. Wrośnięci w pejzaż miasta, a zwłaszcza w pejzaż imprez organizowanych w całym powiecie, zawsze służą pomocą, wiedzą i swoim wsparciem. Mamy nadzieję, że dzięki pomocy nas wszystkich nowa karetka wkrótce pojawi się u Maltańczyków i znów będzie czuwać nad naszym bezpieczeństwem

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.