Dodatkowe urządzenie na wagę życia

Dodatkowe urządzenie na wagę życia

W ostatnich dniach na mapie Myślenic przybył nowy punkt, w którym umieszczono sprzęt, który może uratować życie. Chodzi o automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED), którego używa się w sytuacjach kiedy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. W połączeniu z resuscytacją krążeniowo-oddechową znacząco zwiększa szanse na przeżycie, ale trzeba go użyć jak najszybciej, najlepiej jeszcze zanim na miejsce dotrą służby ratunkowe, bo każda minuta bez pomocy działa na niekorzyść pacjenta. Dlatego tak ważne jest, aby takie urządzenia znajdowały się w miejscach publicznych i były dostępne dla każdego o każdej porze dnia i nocy.

Takim miejscem jest budynek Urzędu Miasta i Gminy. To właśnie na jego elewacji, od strony ul. Henryka Jordana zawisł defibrylator AED. Żeby go wydobyć trzeba tylko odkręcić półkolistą plastikową zieloną pokrywę zrywając przy tym plombę (włączy się przy tym alarm, dlatego że AED są monitorowane, ale jeśli działamy w dobrej wierze można go śmiało zignorować). Potem, jeśli jesteśmy już przy poszkodowanym, można włączyć AED i używać postępując zgodnie z instrukcjami. Co ważne nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy ani specjalnych umiejętności. Idea AED jest taka, że może go użyć każdy, nawet jeśli nie posiada przeszkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Urządzenie pomaga w tym, bowiem na głos instruuje co należy robić krok po kroku.

Podobne urządzenie znajduje się na płycie Rynku, przy wejściu na nią od strony ul. Piotra Skargi.

Kolejne znajdziemy na elewacji hali widowiskowo-sportowej na Zarabiu (ul. Zdrojowa 9), na budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Drogowców 2 i w budynku Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach (ul. Jagiellońska 1), przy czym pomimo iż AED jest w środku jest dostępny przez całą dobę. Takie urządzenie jest też w budynku OREW przy ul. Zdrojowej 119, ale tam, inaczej niż na policji, jest dostępne tylko w godzinach pracy ośrodka.

Znajdziemy je także w miejscowościach gminy takich jak: Bęczarka (na remizie OSP), Bysina (na remizie OSP), Głogoczów (na budynku WDK), Polanka (na remizie OSP), Poręba (na remizie OSP), Trzemeśnia (na remizie OSP) i Zasań (na budynku szkoły).

Część z nich została zakupiona ze środków budżetów obywatelskich (Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego albo Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego), dzięki głosom, jakie na te właśnie projekty oddali mieszkańcy zdając sobie sprawę z tego, że te niepozorne urządzenia mogą uratować życie.