„Dolne Przedmieście w końcu doczekało się przedszkola na miarę XXI wieku”

Miasto 15 września 2020 Wydanie 34/2020
„Dolne Przedmieście w końcu doczekało się przedszkola na miarę XXI wieku”

Od nowego roku szkolnego dzieci z Dolnego Przedmieścia uczęszczają do przeobrażonego przedszkola. Zmiana, która początkowo wywołała wątpliwości wśród niektórych mieszkańców oceniana jest bardzo dobrze – nic dziwnego, jak mówi radny Czesław Bisztyga: Dolne Przedmieście w końcu doczekało się przedszkola na miarę XXI wieku.

Jeszcze w ubiegłym roku w budynku przedszkola mieściła się Szkoła Podstawowa nr 5 i Przedszkole Samorządowe nr 2. Za likwidacją podstawówki przemawiał fakt, że znaczna część rodziców już od dłuższego czasu zapisywała dzieci do innych szkół, a dostępnych miejsc przedszkolnych było dużo mniej niż chętnych. Decyzję o likwidacji szkoły w tym miejscu Rada Miejska podjęła na początku roku, a w sierpniu przystąpiono do remontu budynku i przystosowania go do powstania dodatkowego, przedszkolnego oddziału. Całkowity koszt prac remontowych przeprowadzonych w okresie wakacyjnym w budynku dawnego ZPO nr 1 w Myślenicach wyniosły łącznie 300 tysięcy złotych.

- W ramach remontu wykonano między innymi nowe wylewki z podłogami, remont instalacji elektrycznej, nowe toalety, przeprowadzono renowacje ścian poprzez gładzie i malowanie, a także odnowiono i nowocześnie wyposażono kuchnię z zapleczem gastronomicznym. W Przedszkolu wyremontowano także centralne ogrzewanie i zamontowano piec gazowy – mówi Tomasz Sólnica, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji UMiG Myślenice.

Tak rozległy remont był konieczny, z uwagi na zły stan budynku. Jak mówi radna z Dolnego Przedmieścia Halina Dyląg: - To była tragedia. Niestety to pokłosie lat zaniedbań, nie pięciu, a pięćdziesięciu. Do tej pory prowadzono jedynie skromne prace zachowawcze, takie przysłowiowe „łatanie dziur”. Obecnie, dzięki burmistrzowi mamy przedszkole z prawdziwego zdarzenia. Rozmawiam z mamami dzieci uczęszczających do przedszkola i są bardziej niż zadowolone. W końcu dzieci mają komfortowe warunki i do nauki i zabawy. Jesteśmy – jako mieszkańcy – bardzo wdzięczni, że tak udało się to wszystko zorganizować.

W tym samym tonie wypowiada się radny Czesław Bisztyga, również mieszkający na Dolnym Przedmieściu: - Remont wyszedł wspaniale. Co ważne prace były przeprowadzane kompleksowo – zatem na najbliższe 20 lat możemy się cieszyć jego efektami. To wszystko z pożytkiem dla dzieci i przyznać trzeba, że to właśnie najmłodsi są najbardziej zadowoleni – tak samo zresztą jak ich rodzice. Wcześniej to była ruina, jak ruszono ogrzewanie, to okazało się, że podłogi są pognite. Tylko podziękować burmistrzowi za tak piękne przedszkole. Bo naprawdę: Dolne Przedmieście w końcu doczekało się przedszkola na miarę XXI wieku.

Dzięki modernizacji i zwolnionemu przez klasy szkolne miejscu udało się utworzyć dodatkowy oddział i przedszkole ma obecnie trzy oddziały, a w nich 70 miejsc. Dzięki temu wszystkie dzieci z Dolnego Przedmieścia w wieku przedszkolnym znalazły tu swoje miejsce, w tym momencie jeszcze 4 miejsca są wolne. Pozytywną zmianą jest również organizacja. Wcześniej, z uwagi na brak miejsca, dzieci w różnym wieku od 3 do 6 lat uczyły się wspólnie. Obecnie każde dziecko przynależy do odpowiedniej grupy wiekowej. Wydłużyły się również godziny funkcjonowania placówki. Wcześniej jeden oddział funkcjonował 5 godzin, a drugi 9, teraz wszystkie oddziały pracują w systemie 10-godzinnym, dzięki czemu dzieci mają zapewnioną opiekę od 7 rano do godziny 17.

W każdej sali wyodrębniono niezależną toaletę, co ma znaczenie również ze względów bezpieczeństwa: w okresie pandemii ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń. W przedszkolu pojawiły się również domofony, które również służą bezpieczeństwu. Dzięki nim nikt nieupoważniony nie wejdzie do przedszkola, a też i dzieci nie wyjdą niezauważone.

Burmistrz Jarosław Szlachetka podczas briefingu prasowego przed przedszkolem wspomniał o rekordowej kwocie zabezpieczonej w tegorocznym budżecie na remonty w placówkach oświatowych, co wpłynie na jakość prowadzonych zajęć oraz bezpieczeństwo zarówno dzieci w żłobku, jak również uczniów szkół podstawowych i przedszkoli. - Troska o dzieci i ich odpowiednie warunki do rozwoju edukacyjnego są dla mnie jednym z priorytetów. Cieszę się, że budynek udało się przystosować dla przedszkolaków i powstały nowe oddziały. Na wydatki remontowe i inwestycyjne w naszych placówkach oświatowych mamy obecnie zabezpieczone 2,1 mln złotych. Ta kwota obejmuje również środki zabezpieczone w budżetach poszczególnych placówek na drobne remonty i naprawy, oczywiście nie wszystkie z tych środków zostały już wydatkowane, część umów – również u nas – nie została jeszcze opłacona. Do tego doliczyć należy 33 700 zł na plac zabaw przy Przedszkolu nr 3 i 23 722 zł zaplanowane na remonty w Żłobku. Dla porównania np. w roku 2018 na remonty i inwestycje w placówkach oświatowych wydaliśmy około 860 tysięcy złotych, co stanowi zaledwie 40% wydatków planowanych na ten rok.

W planach gminy jest również duża inwestycja związana z budową przedszkola w Jaworniku. Obecnie trwa pozyskiwanie pozwolenia na jego budowę, a prace być może ruszą jeszcze w tym roku, W nowym przedszkolu mieścić się ma pięć oddziałów przedszkolnych oraz jeden żłobkowy.

Marta Duszyk