Drożdżówki z budyniem i borówkami

Drożdżówki z budyniem i borówkami

Zawsze staram się znaleźć mniej kaloryczną alternatywę dla rzeczy, na którą w danym momencie mam wielką ochotę. Tym razem są to polskie drożdżówki, które zjem do kawy na drugie śniadanie! Przepis nie jest trudny i nie wymaga szczególnych umiejętności kucharskich, dlatego zachęcam do zrobienia go.

Potrzebne nam będą:

ciasto:

– 500 g mąki pszennej typ 500

– szklanka mleka 2%

– około 1/3 drożdży piekarskich

– łyżeczka cukru brązowego (do wyrośnięcia zaczynu drożdży)

– 2 jaja

– łyżka masła

środek:

– budyń waniliowy bez cukru

– dwie łyżki ksylitolu

– 0,5 l mleka

– borówki amerykańskie

Sposób przygotowania:

1. Najpierw robimy zaczyn z drożdży. Łączymy je krusząc z ciepłym mlekiem i 2 łyżeczkami mąki i cukrem. Odstawiamy na 15 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.

2. Do miski wsypujemy mąkę, jajo i roztopione, ostygnięte masło. Dodajemy do tego zaczyn z punktu 1.

3. Wyrabiamy ciasto ręcznie. W misce rozsypujemy trochę mąki i wkładamy do niej wyrobione ciasto. Przykrywamy bawełnianą ścierką i odstawiamy w ciepłym miejscu na około 1,5 h.

4. Po upływie 1,5 h wyrabiamy ciasto jeszcze przez 1 minutę. Dzielimy ciasto na kilka kulek i rozpłaszczamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. W środku robimy małe wgłębienie na nadzienie. Odstawiamy na 10 minut i w tym czasie robimy budyń.

5. Z pół litra zimnego mleka odlewamy ćwierć szklanki. Wsypujemy do niej zawartość torebki budyniu i dwie łyżki ksylitolu. Resztę mleka zagotowujemy powolutku wlewając tę ćwiartkę połączoną z proszkiem i ksylitolem. Budyń na małym ogniu ciągle mieszamy.

6. Do wgłębień w drożdżówce dodajemy nasze nadzienie i wbijamy w nie borówki.

7. Boki drożdżówki smarujemy mlekiem i pieczemy 20 minut w 200 stopniach.

Przepis jest prosty jednak trzeba czekać na wyrośnięcie drożdży, dlatego warto zrobić je wtedy, gdy na przykład mamy wolną sobotę. Polecam serdecznie dla tych, co cenią sobie domowej roboty jedzenie, a nie idą na łatwiznę i kupują w sklepie gotowe.

Izabela Mencel