Dwa medale Mistrzostw Polski

Sport red2 9 października 2018 Wydanie 36/2018
Dwa medale Mistrzostw Polski

Podczas Mistrzostwa Polski Kadetek i Kadetów w Sumo, które odbyły się pod koniec września w Myślenicach Krzysztof Szpakiewicz wywalczył złoty medal, a Jan Mastela brązowy. Drużynowo Dalin, który reprezentowało czterech zawodników zajął trzecie miejsce

Niestety z przyczyn zdrowotnych nie dotarł na mistrzostwa ich patron - Krzysztof Ingarden - Generalny Konsul Honorowy Japonii w Krakowie. Po krótkich przemówieniach Dariusza Rozuma prezesa Polskiego Związku Sumo, starosty Józefa Tomala, przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Wójtowicza, poseł Jarosław Szlachetka dokonał otwarcia zawodów.

W zawodach uczestniczyło 179 zawodników z 36 klubów z całej Polski. Zawodnicy oprócz zaszczytnego tytułu Mistrza Polski walczyli również o awans do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Rakvere w Estonii. Ta sztuka udała się jedynie złotemu medaliście Krzysztofowi Szpakiewiczowi.

- Niestety nie udało się tym razem Kubie Misce ani Jasiowi Masteli. Przed mistrzostwami obaj mieli jeszcze szansę awansu, lecz aby zakwalifikować się do wyjazdu potrzebowali zwycięstwa. Niestety tym razem nie udało się wygrać - komentuje trener Ryszard Szpakiewicz.

Klub Sportowy Dalin reprezentowało czterech zawodników. Byli to: Krzysztof Szpakiewicz w kat. wagowej do 55 kg, Jan Mastela i Jakub Miska w kat. do 75 kg oraz Szymon Bulka w kat. do 95 kg. Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze zajmując 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej, a indywidualnie zdobywając jeden złoty i jeden brązowy medal.

Krzysztof Szpakiewicz potwierdził dominację w swojej kategorii wagowej wygrywając wszystkie walki w bardzo krótkim czasie. Również finałowa - piąta z kolei walka z Mikołajem Raźniakiem miała podobny przebieg. Przeciwnik z impetem zaatakował próbując narzucić szybkie tempo i zaskoczyć Krzyśka, lecz on spokojnie skontrował i wygrał udowadniając, że w pełni zasłużył na to, by po raz czwarty w swojej karierze reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy.

Jan Mastela wygrał pięć walk, a przegrał jedynie z Mistrzem Polski Ignacym Studnickim i zajął 3 miejsce. Jakub Miska wygrał pierwszą walkę, a później zaliczył wpadkę z Mateuszem Kobylarzem z Brzegu Dolnego. Niestety przeciwnik półfinałową walkę przegrał i nie pociągnął Kuby do repasaży. Jakub Miska został sklasyfikowany na 14 miejscu. Szymon Bulka nie walczył o kwalifikację, ponieważ nie uczestniczył w poprzednich zawodach. Podczas Mistrzostw Polski wygrał dwie walki i zajął piąte miejsce w swojej kategorii wagowej.

Sędzią głównym zawodów był Andrzej Jedynak. Wśród gości znaleźli się m.in. Andrzej Talaga - prezes Dalinu Myślenice, Bronisław Poradzisz - sekretarza UMiG, Krzysztof Halek - członek Zarządu powiatu, Jan Sawicki - główny sponsor sekcji zapaśniczej, Stefan Hołuj - sponsor i działacz, właściciel Hotelu Park, Zbigniew Lijewski - współinicjator założenia sekcji sumo, Jan Kiszka - były zawodnik i działacz sekcji zapaśniczej, Dariusz Fabianowski, Władysław Kierdelewicz i Ryszard Prokop - wiceprezesi i członkowie Zarządu Polskiego Związku Sumo, Andrzej Wojda - sekretarz PZS, Aleksander Wolski - komisja rewizyjna PZS, Marek Konieczny - trener kadry narodowej sumo.

Zawody były udane zarówno pod względem sportowym, jak również organizacyjnym. Medale, trofea i nagrody zostały ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy, Starostwo Powiatowe, firmę Seat Dynamica i Stanisława Bisztygę.