Dyskretny reportaż czułego obserwatora

Dyskretny reportaż czułego obserwatora

Artur Ławrywianiec jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje się od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę.

W latach 1994 - 2015 pracował jako fotoreporter w „Dzienniku Zachodnim”. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Od 2010 roku jest członkiem ZPAF. Od 2017 roku jest prezesem Zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Region Śląski i członkiem głównego zarządu ZPAF. Jest autorem bądź współautorem wielu wystaw fotograficznych w kraju i za granicą (Francja, Macedonia, Czechy, Niemcy). Pomysłodawca cyklu wystaw międzynarodowych „OKO Ostrawa- Katowice –Opava” oraz cyklu zbiorowych wystaw Okręgu Śląskiego ZPAF „Świadomość kadru”. W 2023 roku został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od wtorku 20 lutego możemy w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Kruczka oglądać wystawę fotografii Artura Ławrywiańca. Ich bohaterem jest Rabin Yehoszua Ellis, który po ukończeniu szkoły rabinackiej w 2010 roku przyjechał do Katowic w celu odbycia praktyki duszpasterskiej i zdobycia doświadczenia jako funkcjonariusz synagogalny. Do 2015 roku związany był z Gminą Wyznaniową Żydowską w Katowicach i właśnie z okresu 2010 - 2015 pochodzą fotografie Artura Ławrywiańca.

To podróż do świata, który fotografowany bywa rzadko, a wtargnięcie do niego z aparatem musi być poprzedzone zdobyciem zaufania ludzi, których chcemy uwiecznić na kliszy. Artur pokazuje nieśpieszną codzienność i odświętną wyjątkowość. Robi to jednak w sposób nieagresywny, nie poluje na tani efekt i pojedyncze ujęcie mające zrobić wrażenie na widzu. Dostajemy opowieść z ust kogoś, kto rzeczywiście poznał obserwowane środowisko, a środowisko zaakceptowało go do tego stopnia, że nie zwraca uwagę na dźwięk migawki w Canonie. Wtopić się w tło, nie wpłynąć w żaden sposób swoją obecnością na fotografowane zjawisko. Kto z reporterów o tym nie marzy? Arturowi ta sztuka się udaje. Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej MgFoto, zaś kuratorem wystawy Artur Ostafin.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).