Dzieci ekranu: jak uzależnienie od ekranu przejmuje kontrolę nad naszymi dziećmi - i jak wyrwać je z transu

Dzieci ekranu: jak uzależnienie od ekranu przejmuje kontrolę nad naszymi dziećmi - i jak wyrwać je z transu
Kardaras Nicholas Dzieci ekranu: jak uzależnienie od ekranu przejmuje kontrolę nad naszymi dziećmi - i jak wyrwać je z transu Wydawnictwo CeDeWu Warszawa 2018

Niektórzy rodzice nie do końca zdają sobie sprawę z zagrożeń, na jakie narażone są ich dzieci spędzające zbyt dużo czasu z urządzeniami elektronicznymi. Badania jednoznacznie pokazują, że młodzi ludzie szybciej mogą się od nich uzależnić, niż ma to miejsce w przypadku osób starszych.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ekranu bywa też wiązana z takimi zaburzeniami jak ADHD, depresja, nadmierna agresja a nawet psychoza. Mózg pod wpływem jarzącego się ekranu wygląda jakby maluchowi podano narkotyk. Autor, specjalista ds. uzależnień odwołuje się nie tylko do badań, ale i rzeczywistych przypadków, z którymi miał do czynienia. Obala mit o edukacyjnej funkcji nowych technologii. Nie oznacza to, że jest przeciwko nim – chodzi tylko o wiek, w jakim zaczynamy ich używać – lepiej robić to w momencie, gdy mózg będzie odpowiednio rozwinięty. Kardaras Nicholas stara się w sposób przystępny wyjaśnić mechanizmy uzależnienia, pokazuje jak media społecznościowe tworzą iluzję więzów społecznych i wskazuje na korelację pomiędzy zbyt intensywnym z nich korzystaniem a zaburzeniami nastroju.

Ostrzega, że nieumiejętne korzystanie z mediów społecznościowych może wiązać się z zagrożeniem ze strony handlarzy żywym towarem, a nawet prowadzić do samobójstwa. Obowiązkowa lektura dla nauczycieli i rodziców.

 

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.