„Dzieci uczą rodziców”

Edukacja 22 listopada 2022 Wydanie 44/2022
„Dzieci uczą rodziców”

„Dzieci uczą rodziców” to realizowana od 2019 roku ogólnopolska akcja edukacyjna, której adresatami są przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych.

Głównym celem akcji jest zachęcenie rodziców do zwiększenia ilości czasu poświęcanego na wspólną naukę z dziećmi. Zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji.

Zespół Placówek Oświatowych w Osieczanach w tym roku dołączył do projektu. Realizowany jest on przez Centrum Rozwoju Lokalnego i ma na celu zachęcenie rodziców do pogłębienia kontaktów ze swoimi dziećmi.

W ramach akcji co miesiąc przeprowadzane są w klasach I-III zajęcia z wykorzystaniem otrzymanych od organizatorów materiałów. Zakres tematyczny jest niezwykle szeroki: bezpieczeństwo, ekologia, przyroda, kosmos, geografia, kultura i tradycja, sport i zdrowie. Początkiem roku szkolnego wychowawczynie klas I - III przeprowadziły lekcję pod hasłem „Elementarz bezpieczeństwa”. Kolorowa i ciekawa prezentacja multimedialna przybliżyła dzieciom najważniejsze zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas zajęć dzieci wykazały się dużą znajomością zasad ruchu drogowego, które przedstawione zostały im wcześniej na spotkaniu, w którym uczestniczyła straż miejska. Ponadto dowiedziały się, że każda osoba, niezależnie jakie miejsce zajmuje w samochodzie zobowiązana jest do zapinania pasów bezpieczeństwa. Dzieci wykonały także karty pracy, dzięki którym trwale utrwaliły numery alarmowe. Na koniec poznaliśmy 5 zasad bezpiecznego ucznia, zwracając uwagę na istotę noszenia odblasków.

Uczniowie otrzymali cztery zadania do wykonania podczas lekcji i jedno w domu z rodzicami.

Zajęcia były dla dzieci ciekawym i mądrym doświadczeniem.

ZPO Osieczany