Dzień Kobiet z Tereską w tle

Dzień Kobiet z Tereską w tle

Formalnie Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca, ale w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu obchodzony był już w sobotę 6 marca i jak wiele innych imprez kulturalnych niestety musiał odbyć się online. Ma to również swoje pozytywne strony, bo materiał wideo z Dnia Kobiet z Tereską w tle można zobaczyć na youtubowym kanale MOKiSu. A co można w nim zobaczyć?

Przede wszystkim bardzo interesujące rozmowy, jakie dyrektor Piotr Szewczyk przeprowadził z jedenastoma kobietami, reprezentującymi nasz region i to reprezentującymi w tak rozmaitych dziedzinach życia, że musi to budzić podziw. Od reprezentującej środowiska patriotyczne Mai Ingarden, która na co dzień jest lekarzem weterynarii, poprzez przedstawicielkę ogólnopolskich mediów Katarzynę Hołuj, mistrzynię kolarską Annę Szafraniec, lady fitness Annę Simsak – Godulę, czy znakomitą biegaczkę długodystansową Edytę Lewandowską, aż po Magdalenę Starzec, bez której trudno sobie wyobrazić myślenicką scenę muzyczną. A były jeszcze Renata Leśniak (dyrektor przedszkola nr 6), Agnieszka Motyka (prezes OSP Poręba), Małgorzata Lach (lekarz chirurgii i pracownik naukowy), Genowefa Jaśkowiec (Dom Seniora) czy Janina Łabędź (prezes KGW Zasań). Jeśli ktoś miał wątpliwości, że panie w naszym regionie są niesłychanie wszechstronne, to dodatkowym argumentem za tą tezą była muzyczna propozycja, jaką miał MOKiS w Dniu Kobiet. Przerywnikiem muzycznym były bowiem występy zespołów, w których pierwiastek żeński był dominujący, a zarazem inspirujący.

Zaczęły LiskY czyli duet muzyczny, który wyewoluował z rockowego kwartetu Echo. LiskY grają coś, co można określić jako syntch – pop i sądząc po tym, jak szybko Klaudia i Krystian Rogowcowie odnaleźli się w nowej stylistyce, można oczekiwać, że jeszcze nieraz o nich usłyszymy. Trio Magdalena Starzec – Mieczysław Starzec – Tomasz Chorzalski słyszeliśmy już przy okazji Walentynkowego występu i wiemy, że potrafią starym piosenkom nadać nowe życie, a tym razem uczynili tak choćby z „Nie budźcie mnie” z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Na koniec wystąpiła Megitza i udowodniła, że ta dziewczyna z kontrabasem, którą pamiętamy z koncertów festiwalu folkowego w Myślenicach 2017 roku oraz jej zespół nic nie stracili ze swoje dynamiki i przebojowości. Małgorzata Babiarz „Megitza” ciągle potrafi z połączyć muzykę etniczną, z jazzem, folkiem i popem i zrobić to w taki sposób, że wpada to w ucho, a zarazem jest niezaprzeczalnie ambitną sztuką.

Tego dnia poznaliśmy również laureatki konkursów, związanych z Dniem Kobiet organizowanych przez rozmaite instytucje. W odbywającym się pod patronatem Muzeum Niepodległości konkursie „Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi” uhonorowane zostały: Justyna Czarniak, Janina Kaczor, Grażyna Pitala, Agnieszka Turska i Dorota Turska.

Konkurs, któremu przewodniczyło Myslenice.pl zatytułowany „Panie Paniom na Dzień Kobiet czyli Tereska od kuchni” przyniósł laury dla: Małgorzaty Jończyk, Jolanty Stoszek, Justyny Czarniak, Joanny Tomal i Mai Ingarden.

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował konkurs „PoMocna Kobieta”, a triumfowały w nim: Monika Błachut, Janina Jamróz, Beata Mirochna, Oliwia Dudzik i Magdalena Krzyżczyk.

„Moja kobieca biblioteczka” to konkurs organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Myślenicach, a zwyciężczyniami w nim zostały: Katarzyna Jaroszek, Agnieszka Pardyak, Dorota Podgórni, Bogusława Skoczylas i Katarzyna Wójcik.

Konkurs „Kobiety w muzyce” organizowała również Orkiestra Polish Art Philharmonic i wygrały w nim: Marta Giza, Jaga Balinka, Anna Matlak, Alina Janowic i Olga Suder.

Wreszcie pod patronatem MOKiSu odbywały się „Metamorfozy fotograficzne” w których nagrodzono: Sylwię Jacek, Joannę Wronkę oraz Martę Łaszczyk.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).