Dzień Kultury Antycznej w Szkole Podstawowej w Zasani

Dzień Kultury Antycznej w Szkole Podstawowej w Zasani
archiwum szkoły

Uczniowie naszej szkoły doskonale wiedzą, że w kulturze europejskiej znajdą wiele śladów antycznej literatury, sztuki i filozofii. Antyk jest źródłem wiedzy i inspiracji. Dlatego tak ważna jest edukacja klasyczna i sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.

Wychodząc naprzeciw tym założeniom w naszej szkole po raz kolejny obchodzono Dzień Kultury Antycznej. Uczniowie pilnie przygotowywali się do tego wydarzenia. Na lekcjach języka polskiego i historii poznawali mitologię grecką i rzymską oraz uczyli się słówek w języku łacińskim. Szkolne korytarze udekorowane zostały barwnymi gazetkami nawiązującymi do osiągnięć antyku. Kącik sentencji łacińskich prezentujący najważniejsze hasła filozoficzne stał się miejscem, w którym uczniowie mogli poznać łacińskie słówka i myśli najsłynniejszych filozofów.

Obchody Dnia Kultury Antycznej składały się z trzech części. Pierwszą z nich była prezentacja przygotowana przez uczniów klasy 8. Prowadzący w ciekawy sposób przybliżyli młodszym kolegom i koleżankom czasy antyczne, skupiając się na literaturze, sztuce, filozofii i sporcie. Treści nawiązujące do mitologii greckiej stały się zapowiedzią kolejnej części, podczas której można było obejrzeć wspaniałe występy artystyczne uczniów naszej szkoły. Wcielając się w role bogów i herosów greckich w barwny sposób przedstawili oni wybrane mity. Uczniowie w barwnych strojach, z atrybutami swoich postaci przenieśli nas w mityczne czasy. Ostatnią częścią spotkania był pięciobój. Przedstawiciele klas 4-8 rywalizowali w różnych konkurencjach sportowych, co wywołało wiele pozytywnych emocji.

W obchody tego niezwykłego dnia zaangażowali się także nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Dzięki ich pięknym pracom plastycznym powstała niezapomniana galeria postaci antycznych.

Ta inicjatywa stworzyła wychowankom naszej szkoły kolejną okazję do zaprezentowania swych ciekawych pomysłów, wykazania się kreatywnością i zaangażowaniem. Pogłębiła również ich wiedzę na temat antyku i jego znaczenia dla naszej kultury.

Katarzyna Budziaszek