Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień trzynasty kwietnia obchodzony jest w naszym kraju, jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu wspominamy naszych rodaków, którzy bez sądu, zdradzieckim strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez Sowietów na nieludzkiej ziemi. Wśród nich było wielu mieszkańców ziemi myślenickiej, lub tych, którzy pełnili tutaj swoją służbę.

W roku 2023 fundacja „Katyń…Ocalić od zapomnienia”, której mam zaszczyt być lokalnym koordynatorem, zainicjowała akcję „Biało-Czerwona Dla Bohaterów Katyńskich”. Jej celem jest danie wyrazu pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej w Dniu Pamięci czyli 13 kwietnia.

W związku z tym zwracamy się z serdeczną prośbą o upamiętnienie ofiar ludobójstwa poprzez zawiązanie białoczerwonych wstążeczek, symbolizujących każdego z zamordowanych w 1940 r., na ogrodzeniach swoich instytucji

Akcja polega na zawiązaniu 21 768 biało-czerwonych wstążeczek na ogrodzeniach szkół, domu kultury, kościoła, by oddać cześć każdej z zamordowanych przez NKWD osób w 1940 roku. Pomysł powstał i został zrealizowany po raz pierwszy przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 26 w Gdańsku. Chcielibyśmy zachęcić Państwa do podjęcia tego wyzwania przez nauczycieli i uczniów, by w aktywny sposób uczyć się historii Polski i poznawać szczegóły dotyczące zbrodni Katyńskiej. Strzał w tył głowy zajął oprawcom ledwie jedną sekundę, wiązanie wstążeczki – tak jak nasza pamięć – wymaga więcej czasu i starań.

W Myślenicach znajdują się również miejsca poświęcone ofiarom zbrodni NKWD, są to dwa Dęby Katyńskie przy Szkole Podstawowej nr 2 upamiętniający Stanisława Morawskiego, przy Małopolskiej Szkole Gościnności poświęcony Stanisławowi Pazganowi, tablica w kościele św. Brata Alberta upamiętniająca Władysława i Józefa Sudrów, tablica w komendzie policji poświęcona pamięci Piotra Jurczaka, zbiorowa tablica na cmentarzu przy kościele św. Jakuba. Łączna liczba osób zamordowanych na nieludzkiej ziemi związanych z naszą ziemią liczy 39 nazwisk.

Będziemy szczerze wdzięczni za udział w tej akcji oraz zrobienie dokumentacji fotograficznej i przesłanie jej pod adresem: malgorzata.wlodarczyk@parafiada.pl oraz jej popularyzację w innych miejscach.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.