Dzień Ziemi w naszych szkołach i przedszkolach

Dzień Ziemi w naszych szkołach i przedszkolach

Podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi w polskich szkołach organizowane są liczne konferencje, zajęcia, czy festyny ekologiczne połączone ze zbiórką odpadów. Prowadzone są szeroko rozumiane działania edukacyjne angażujące uczniów, aby edukować i inspirować kolejne pokolenie. Także w naszej gminie wszystkie szkoły skrupulatnie przygotowywały się do tego dnia.

W celu promowania ochrony środowiska oraz poszerzenia świadomości ekologicznej w Borzęcie został zorganizowany konkurs dla uczniów z klas 4-8. Szkoła w Krzyszkowicach zorganizowała przedstawienie „W biurze Matki Natury”, którego tematem przewodnim były skargi i zażalenia zwierząt, którym nie podoba się niszcząca działalność człowieka. Przesłanie było jedno – apel o ochronie przyrody ma dotrzeć do wszystkich, gdyż nasza planeta jest domem ludzi, zwierząt, roślin i musi służyć jeszcze wielu pokoleniom. Klasa 7 z SP nr 1 przygotowała dla swoich kolegów program artystyczny, którego tematem była woda, która ma wpływ na nas wszystkich, dlatego musimy się nauczyć o nią dbać, oszczędzać oraz mądrze nią gospodarować.

Przedszkole w Drogini zorganizowało konkurs „Bajkowo i Ekologicznie”. Dzieci przy pomocy rodziców miały przygotować stroje ze swojej ulubionej bajki. Kostiumy były „uszyte” z ekologicznych surowców. Podczas pokazu mody można było spotkać: Boba Budowniczego, Else, Pikaczu, Smoka Wawelskiego. Na podobny pomysł wpadli uczniowie ze szkoły w Zawadzie, którzy zorganizowali pokaz EKO-MODY. Stroje z gazet, butelek, worków na śmieci, zakrętek gościły na szkolnych korytarzach. Uczniowie swoim zaangażowaniem pokazali, że zanim wyrzucimy puste, niepotrzebne opakowanie, wystarczy uruchomić naszą wyobraźnię, pobudzić naszą kreatywność i stworzyć piękne, nieprzeciętne rzeczy. Podsumowując dzień udali się na wspólną zbiórkę śmieci wokół szkoły i swojej najbliższej okolicy.

W ramach programu #SprzątamyDlaPolski przedszkolaki z Przedszkola nr 4, zaopatrzone w worki i rękawiczki sprzątały jego teren. Zanim jednak maluchy posprzątały ogródek, odbyła się pogadanka o prawidłowej segregacji odpadów. Wyposażone w worki i rękawiczki dzieci zabrały się do pracy. Poprzez udział w akcji maluchy udowodniły, że dbają o środowisko, które nas otacza oraz chcą żyć i bawić się w czystych miejscach bez śmieci i zanieczyszczeń. Także w innych szkołach odbyły się akcje sprzątania najbliższego otoczenia, a nauczyciele podjęli tematy związane z ekologią i segregacją śmieci. Dzieci dowiedziały się co mogą zrobić dla swojej planety i to nie od święta, ale na co dzień. Segregowanie śmieci, mądre dysponowanie zasobami wodnymi czy też prądu, to nawyki, które istotnie wpływają na środowisko i mogą stać się codziennością dzieci.

 

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje