Dziesięć lat z fotografią

Dziesięć lat z fotografią
Jubileusz 10 lecia mgFoto

Jesienią 2005 roku zaczynali jako kilkuosobowa grupka pasjonatów, dzisiaj ich prace są cenione przez autorytety fotograficzne w kraju i za granicą. W ubiegłym tygodniu mgFoto obchodziło jubileusz

Jubileusz grupy był okazją do spotkania w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” na które przybyli bardzo licznie członkowie grupy, a także wszyscy ludzie zaprzyjaźnieni ze stowarzyszeniem. „Dom Grecki” gościł nie tylko miłośników fotografii z Myślenic i okolicy, ale również spoza granic naszego kraju.

Piątkowy wieczór w „Domu Greckim” był też wernisażem wystawy przeglądowej twórców mgFoto oraz prezentacją wydanego z tej okazji albumu. Wystawy szczególnej, bo tym razem fotograficy musieli stworzyć coś na wskazany temat, a mianowicie „Być człowiekiem”. Pozornie zawęziło to inwencję twórczą artystów, ale tylko pozornie, bo „bycie człowiekiem” zostało na tej wystawie ukazane w wielu kontekstach. Można oglądać człowieka jako część społeczności, jako podmiot bądź przedmiot, ukazuje człowieka i jego widzenie świata, zestawia go z naturą, czy też pokazuje przemijanie z którym się zmaga.

Takich kontekstów możemy na wystawie zobaczyć 20, bo tylu autorów zaprezentowało na niej swoje prace. Jak podkreślał kurator wystawy i okolicznościowego albumu oraz koordynator całego projektu Jerzy Fedirko: - To była praca z dwudziestoma „numerantami”. Każdy z nich ma swoją osobowość i swoje widzenie świata. Próbowałem wybrać prace najbardziej reprezentatywne dla każdego, a zarazem tak, aby poszczególne prezentacje różniły się od siebie, a jednak w albumie stanowiły pewną całość - wyjaśniał. Jerzy Fedirko również w charakterystyczny dla siebie sposób z humorem, temperamentem, inteligentnie i kompetentnie poprowadził prelekcję na temat każdego z „powieszonych” fotografików, przybliżając jego sylwetkę oraz założenia programowe prezentacji.

Tłum ludzi jaki odwiedził tego wieczoru „Dom Grecki” można porównać z tym, który niedawno zgromadził się w tym miejscu przy okazji wystawy ikon. Było tłoczno i koncertowo, bo całość muzycznie doprawił jeden z ciekawszych głosów rockowo-bluesowych z naszego regionu Łukasz Szlachetka - na co dzień wokalista zespołu My Way w repertuarze Dżemu i Tadeusza Nalepy, któremu towarzyszył gitarzysta Michał Bieniek.

W czasie imprezy wręczono odznaczenia dla osób, które odegrały szczególną rolę w historii mgFoto. Srebrnymi medalami za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej uhonorowane zostały dyrektor „Domu Greckiego” Bożena Kobiałka i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Teresa Nalepa, zaś prezes stowarzyszenia Mieczysław Nowak z rąk członka zarządu Stowarzyszenia Twórców Fotoklub RP Mariusza Broszkiewicza otrzymał srebrny medal „zasłużony dla fotografii polskiej”. Jubileuszowy wieczór był również szczególny dla Marka Gubały, którego Stowarzyszenie Twórców Fotoklub RP włączyło do grona artystów fotografików.

Jesienią 2005 roku zaczynali jako kilkuosobowa grupka pasjonatów, dzisiaj ich prace są cenione przez autorytety fotograficzne w kraju i za granicą. - Jesteśmy grupą amatorów, którzy są absolutnie - jak to się teraz mówi „zajawieni” na punkcie fotografowania i potrafią w czasie plenerów dyskutować do czwartej nad ranem na temat jednej fotografii. Uczestnictwo w tej grupie daje także możliwość poznawania takich samych pasjonatów z innych rejonów Polski i świata, wymiany doświadczeń i nieraz bardzo krytycznych uwag ze strony osób, które naprawdę coś znaczą w polskiej fotografice, tak jak obecny na tej imprezie Zbyszek Podsiadło ze Związku Polskich Artystów Fotografików” - podczas jubileuszu mówił Mieczysław Nowak.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).