Ekstremalna droga krzyżowa

Ekstremalna droga krzyżowa

Ekstremalna Droga Krzyżowa odpowiada na podstawowy problem wielu ludzi. Nie są zadowoleni z tego, jak wygląda ich życie. Jednak boją się zmiany – nie chcą utracić tego, co mają. Mają swoją strefę komfortu, w środku której jest dużo nierozwiązanych problemów. Kiedy jednak człowiek raz przekroczy te granice, właśnie w czasie EDK, może uwierzyć w to, że jest w stanie zmienić swoje życie.

W Myślenicach Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej - 26 marca o godzinie 21:00.

Duchowość EDK opiera się na paradoksie: by znaleźć swoje życie, trzeba je stracić. EDK to wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Dotyka duszy i dlatego dotyczy każdego człowieka. Na EDK nie pytamy, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, albo nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej - sensu i nowego pomysłu na siebie. Zniechęcamy osoby, które myślą, że jakoś to będzie. Że jak nie będą miały siły, to ktoś im pomoże. Zniechęcamy ludzi zamkniętych, którzy nie szukają nowych pomysłów na siebie. Zniechęcamy ludzi, którzy oceniają innych i uważają siebie za lepszych od nich. W EDK nie chodzi o sport. To nie jest przygoda. To jest droga do spotkania ze swoją duszą. Z Bogiem. EDK jest świetnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy dużo pracują i trudno im znaleźć czas dla siebie i swojej duszy. Ta kumulacja daje okazję do gruntowanego przemyślenia siebie.

- Byłam na Drodze kilka razy. To piękny czas kiedy człowiek zostaje tylko z Panem Bogiem i uzmysławia sobie jaką małą kruszyną jest w Jego Dziele. To cudowne przeżycie, za którym pozostaje tęsknota i czas oczekiwania na następną Drogę. Żadne słowa nie opiszą uczucia, kiedy docieramy do celu i wiemy, że w tym zmaganiu z samym sobą pomaga Bóg - wspomina swoje przeżycia jedna z uczestniczek Myślenickiej EDK.

Ta Droga Krzyżowa jest Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie, bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać.

Osoby wyruszające na Myślenicką Ekstremalną Drogę Krzyżową będą w tym roku miały do wyboru siedem tras. Rejestracja jest możliwa tylko przez panel www.edk.org.pl

Najkrótsza fioletowa trasa, której patronem jest błogosławiona Aniela Salawa prowadzi z Myślenic do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Długość tej trasy wynosi 30 km i prowadzi przez pogórze wielickie, Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu oraz Świątniki Górne. Pomimo że trasa nie ma wymaganych 40 km, jednak suma podejść wynosi ponad 600 m, co pozwala jej nadać Ekstremalnego charakteru. Kolejna ekstremalna trasa, to najstarsza trasa czerwona do Kalwarii Zebrzydowskiej, której patronuje Matka Boża Myślenicka. Trasa ta prowadzi przez Plebańską Górę i Babicę do Budzowa, skąd wychodzi na Chełm nad Stryszowem, a dalej przez Bugaj do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kolejną drogą jest trasa pomarańczowa prowadząca do Niegowici, czyli pierwszej parafii, której wikariuszem był ks. Karol Wojtyła i dlatego też nasz święty papież patronuje tej drodze wiodącej stokami Ukleiny i pasma Glichowca przez Stronie i Gdów. Z Myślenic prowadzi również droga przez Lubomir i Ciecień jedna z pierwszych tras Myślenickiej EDK - żółta trasa, której patronuje święty Franciszek, a prowadzi do Szczyrzyca.

Są także dwie dłuższe trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, z których licząca 46 km niebieska trasa prowadzi do Wadowic wiodąc przez cały przebieg Beskidzkim Szlakiem św. Jakuba – a św. Jakub Apostoł został patronem właśnie tej trasy. Najdłuższa jest trasa zielona z Myślenic do Ludźmierza której patronuje św. Juda Tadeusz – patron spraw trudnych i beznadziejnych. Ci, którzy wyruszą w tę trasę będą musieli zmierzyć się z dystansem aż 65 km.

W bieżącym roku powstała również nowa trasa Srebrna, która prowadzi z Myślenic przez Polankę, Zawadę, Siepraw, Głogoczów, Krzykaczkę, Rudnik oraz pasmo Barnasiówki i Dalinu do Myślenic. Jest to trasa okrężna, która rozpoczyna i kończy się w tym samym miejscu, dzięki czemu nie ma problemu z powrotem z końca trasy. Trasa spełnia wszystkie standardy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, ponieważ wiedzie przez 43 km.

Mateusz Murzyn Mateusz Murzyn Autor artykułu

Technolog chemik, przewodnik beskidzki, znakarz szlaków, Lider EDK Myślenice. Z zamiłowania opisuje otaczającą rzeczywistość czerpiąc inspiracje wprost z natury i górskich szczytów.