Fotografia która przemawia do każdego

Fotografia która przemawia do każdego
Duet Agata Ciećko i Janusz Żołnierczyk na wystawie mgFoto w czytelni myślenickiej biblioteki Fot. Fot. R. Podmokły

Rzadko zdarza się trafić na taką wystawę fotografii, która nie wymaga żadnej „instrukcji obsługi”. Najnowsza ekspozycja duetu Janusz Żołnierczyk – Agata Ciećko z mgFoto jest właśnie takim wydarzeniem.

Nie dorabia ideologii, nie jest przeintelektualizowana, a do odczytania i docenienia jej walorów nie potrzebna jest nawet lektura pierwszego rozdziału Historii piękna Umberto Eco. Bezpretensjonalny jest także jej tytuł – Beauty czyli po prostu piękno. Tak o tych fotografiach powie dorosły i tak samo zapewne odbierze je małe dziecko. Kurator wystawy Marcin Kania swoje krótkie wprowadzenie do Beauty zakończył słowami: - Te fotografie po prostu mówią same za siebie.

W duecie Janusz Żołnierczyk – Agata Ciećko obowiązuje pewien podział ról. Janusz zajmuje się stroną techniczną fotografii, a Agata organizacją oraz stylizacją sesji. Bo to właśnie modelki są motywem przewodnim wystawy, którą od 16 kwietnia możemy oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks J. Kruczka w Myślenicach. Janusz zainteresował się fotografią 10 lat temu i stała się ona jego życiową pasją. Razem z Agatą organizują sesje fotograficzne dla modelek, a sama fotografia interesuje ich w każdym aspekcie; i artystycznym, i technicznym.

Centralnym punktem myślenickiej wystawy jest niezwykła fotografia, którą mogliśmy już zobaczyć przy okazji przekrojowej wystawy mgFoto zatytułowanej Cisza. Fotografia Janusza Żołnierczyka znalazła się wtedy na plakacie reklamowym całego wydarzenia, a teraz możemy ją zobaczyć bez plakatowych upiększeń. Powstała w niecodziennych okolicznościach i wymagała od autorów niezłego przygotowania logistycznego, bo modelka, którą widzimy z góry schodów i zdaje się być na wyciągnięcie ręki, tak naprawdę sfotografowana została z wysokości 3 piętra. Miejscem tej sesji był zamek Oppersdorf w Głogówku i takie właśnie miejsca najbardziej inspirują duet fotografików. Choćby dla tej fotografii warto zobaczyć Beauty.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).