Fotografie i panoramy Marka Kosiby

Fotografie i panoramy Marka Kosiby
Fotografie i panoramy Marka Kosiby

Wystawa fotografii Marka Kosiby – zamiłowanego fotografa i podróżnika – została otwarta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach wernisażem w sobotę 23 listopada

Autora przedstawiła dyrektor biblioteki Teresa Nalepa. Marek Kosiba swoją przygodę z fotografią zaczął już jako dziecko. Fascynowało go nie tylko robienie fotografii, lecz również narzędzia do ich tworzenia i ich udoskonalanie. Jako uczeń 8 klasy otrzymał z rąk prezesa Urzędu Patentowego „Młodzieżowy Patent” za pomysł udoskonalenia kamery filmowej. Ten i inne swoje wynalazki zaprezentował w programie telewizyjnym, będąc zaledwie uczniem pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego. Oczywiście liceum w Myślenicach.

Przez kilka lat pracował w Myślenickim Domu Kultury i w filii w Głogoczowie jako instruktor fotografii. Później otworzył minilab. Dziś już niewielu o tym pamięta, ale to Marek Kosiba pierwszy zaczął w Myślenicach wywoływać kolorowe fotografie. To jednak nie wystarczyło mu do zaspokojenia swoich aspiracji i realizacji swojej pasji. Otworzył specjalistyczną firmę produkującą obiektywy do minilabów. Po upowszechnieniu się fotografii cyfrowej rozwinął produkcję densytometrów będących dodatkowym wyposażeniem laboratoriów cyfrowych. Większość tej produkcji była eksportowana – głównie do Chin i USA. I tak oto rozpoczęły się podróże po świecie Marka Kosiby, a podróżując oczywiście fotografował.

W bogatej kolekcji jego zdjęć z krajobrazami świata szczególne miejsce zajmują parki narodowe USA, czynne wulkany hawajskie, indonezyjskie i środkowoamerykańskie.

Każdy kto próbował fotografować krajobraz zna ten dylemat – obiektyw obejmuje mniej, niż oko widzi. I jak tu jak pokazać na fotografii to, co by się pragnęło zatrzymać w kadrze. Cztery lata temu Marek Kosiba zaczął wykonywać sferyczne panoramy, wciąż udoskonalając możliwości techniczne sprzętu fotografującego.

W trakcie wernisażu Józef Błachut przypomniał jedyną w swoim rodzaju panoramę Myślenic, którą wykonał z pomocą Marka Kosiby z wieży kościoła parafialnego NNMP 13 lipca 2011 roku w czasie jej remontu. Podczas ponownego montażu pozłacanej kopuły i krzyża na wieży kościelnej, zdjęcia te wraz z innymi dokumentami parafialnymi i egzemplarzem aktualnej „Gazety Myślenickiej” zostały tam umieszczone w specjalnej kapsule. Reportaż z tego wydarzenia publikowaliśmy na łamach GM, a samą panoramę można oglądać na stronie http://www.myslenice.org.pl/panorama-myslenic.html.

Wystawa w bibliotece prezentuje część dorobku fotograficznego Marka Kosiby z południowego zachodu USA – zdjęcia klasyczne i panoramy sferyczne kanionów i pustyń, zdjęcia z niedostępnych miejsc w Arizonie, Utah, Nevadzie, Kalifornii. Taki też jest tytuł wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej: „Kaniony, Pustynie i bezdroża południowego zachodu Stanów Zjednoczonych”. Pokazane obrazy dalekiego świata fascynują egzotyczną dla nas kolorystyką, bogactwem form przyrody, a także niebanalnym spojrzeniem na fotografowany świat. Zaprezentowane zostały w tradycyjnej formie fotogramów, a dynamiczne panoramy pokazano z użyciem rzutnika multimadialnego.

Na wernisaż wraz z liczną rzeszą myśleniczan i pasjonatów fotografii z okolic przybył też Mariusz Broszkiewicz, członek zarządu krajowego Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu RP, który wręczył Markowi Kosibie i Stanisławowi Jaworowi akty członkostwa Fotoklubu RP. Fotoklub jest stowarzyszeniem zrzeszonym w FIAP (Fédération Internationale de l’Art Photographique) – międzynarodowej federacji, której członkami są krajowe stowarzyszenia fotograficzne. Jest to jedyna międzynarodowa organizacja fotograficzna, która została uznana i jest reprezentowana przez UNESCO.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)