Fragment zniszczonej synagogi

Fragment zniszczonej synagogi
Z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta

Fragment zniszczonego budynku myślenickiej synagogi, bożnicy żydowskiej. Zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z pierwszych lat powojennych.

Synagoga ta była wybudowana w latach 1874-1876 w rejonie skrzyżowania ulic Joselewicza i Słowackiego, nad potokiem Bysinką, tuż obok drukarni Fadena. Bożnica była dwupoziomowa, połączenie pomiędzy górą i dołem było otwarte tak, by kobiety słyszały głos rabina i brały udział w nabożeństwie (źródło: Harcuła Kazimierz „Myślenickie rediviva” Gliwice 1983r.). W czasie II wojny światowej okupant zamienił synagogę na stajnię dla koni. Po wojnie budynek służył jako magazyn soli. W 1971 r. został rozebrany. Zdjęcie nieznanego autora pochodzi z prywatnego archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta i jest publikowane po raz pierwszy.

Zainteresowanym tymi wydarzeniami polecam VII rozdział monografii Myślenic wydanej w roku 2012, którą można nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.