Ginące rękodzieło – I Powiatowy Plener Rzeźby w Drewnie

Kultura 20 sierpnia 2019 Wydanie 30/2019
Ginące rękodzieło – I  Powiatowy Plener Rzeźby w Drewnie
Podczas pleneru odwiedzający mogli obserwować rzeźbiarzy przy pracy Fot. A. Słonina

Plener w Bogdanówce w Ekomuzeum trwał trzy dni – od 9 do 11 lipca. Dziesięciu twórców z powiatu myślenickiego w ciągu trzech dni, na przygotowanych przez organizatora stanowiskach pracy, wykonywało rzeźby. Tematem obecnego pleneru były postaci do szopki betlejemskiej.

Zadania tego podjęli się: Renata Cieżak z Lubnia, Józef Wrona z Tokarni, Sławomir Zięba ze Skomielnej Czarnej, Franciszek Jędrocha z Tokarni, Krzysztof Bednarz z Trzebuni, Jerzy Ćwierzyk z Myślenic, Stanisław Winter z Tokarni, Józef Słonina z Pcimia, Andrzej Bryjak z Gruszowa, Zdzisław Słonina ze Świątnik Górnych.

Po pracy odbywały się spotkania integracyjne twórców z udziałem etnografów i znawców sztuki ludowej, promujące gminę Tokarnia, jako ośrodek z tradycjami rzeźby w drewnie.

Pierwsze spotkanie, z udziałem miejscowego rzeźbiarza Józefa Wrony, odbyło się w trakcie wycieczki na Urbanią Górę – tzw. „Kalwarię Tokarską”. Drugim była wycieczka do pracowni rzeźbiarskiej Jana Ziędra w Chochołowie. W tym dniu odbyły się także dodatkowe warsztaty plastyczne dla dzieci w Ekomuzeum. Podczas trzeciego spotkania w Galerii Promocyjnej w Skomielnej Czarnej odbyła się wystawa prac wykonanych w czasie pleneru, wraz z jego podsumowaniem i zakończeniem - wręczeniem rzeźbiarzom dyplomów i dłut. Podczas wernisażu został pokazany film dokumentalny nakręcony przez Wojtka Pęcka, w którym każdy z uczestników projektu opowiadał o sobie. Na zakończenie mieliśmy muzyczną niespodziankę dla uczestników – występ kabaretu „Kwiatkowski i Bank”.

Celem pleneru było zwiększenie zainteresowania mieszkańców powiatu myślenickiego rzemiosłem tradycyjnym, rękodziełem ludowym, kulturą góralską. Dzięki takiemu wsparciu i prowadzeniu działań promocyjnych, góralskie tradycyjne zawody i wykonywane wyroby sztuki ludowej mają szansę nie tylko na zachowanie, ale także na rozwój. Podczas pleneru zainteresowane osoby mogły zobaczyć rzeźbiarzy przy pracy, a nawet samemu spróbować rzeźbić.

Organizatorem pleneru było Towarzystwo Miłośników Skomielnej Czarnej i Bogdanówki.

Partnerzy: GOKiS w Tokarni, Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Patronat: Wójt Gminy Tokarnia – Marek Kluska i Starosta Powiatu Myślenickiego – Józef Tomal.

Sponsorzy: Stanisław Bisztyga, Marek Siwek.

Promocja: Telewizja Powiatowa itv Myślenice, „Sedno”, „Dziennik Polski”, Fundacja Mapa Pasji.

Wernisaż swoją obecnością zaszczycili radni Sejmiku Województwa Małopolski Stanisław Bisztyga oraz Robert Bylica, władze samorządowe powiatu reprezentował starosta Myślenic Józef Tomal, wicestarosta Rafał Kudas, wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach Łukasz Malinowski, dyrektor GOKiS w Lubniu Danuta Burtan, sekretarz gminy Tokarnia Marian Cieślik, radna Gminy Tokarnia Teresa Jopek, Prezes Towarzystwa Miłośników Skomielnej Czarnej i Bogdanówki Krystyna Horwat.

W imieniu organizatorów pleneru dziękuję Państwu za liczne przybycie na wernisaż.

 Andrzej Słonina