Gmina na nowych torach

Gmina na nowych torach

Nastawnik pociągu „Tokarnia” mieszkańcy powierzyli nowemu maszyniście Markowi Klusce, który zdetronizował po ośmiu latach Władysława Piaściaka. Nowy wójt swoimi kandydatami obsadził 10 z 15 mandatów w Radzie Gminnej, stąd też w ich udziale przypadły również stanowiska zarządzające w radzie

Nową kadencję w Tokarni rozpoczęła sesja w dniu 22 listopada, której prowadzenie przypadło radnemu seniorowi Józefowi Kalecie. Tradycyjnie rozpoczęto od wręczenia zaświadczeń dla nowych radnych przez Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej, którym w Tokarni był Wojciech Morus.

Zaprzysiężony został również nowy wójt gminy, który w swoim pierwszym wystąpieniu przede wszystkim zapraszał wszystkich do współpracy i podkreślił, że jest dumny ze swojego pochodzenia: - Szacunek i zaufanie jakie otrzymaliśmy zobowiązuje nas do działania, zobowiązuje do realizacji planów, zadań, rozwiązywania problemów, ale również do służenia. Dlatego z tego miejsca zapraszam wszystkich do współpracy, szczególnie nową radę i panią przewodniczącą, ponieważ wiem, że razem będziemy mogli realizować te zadania, te cele, priorytety, jak również będziemy mogli rozwiązywać problemy i dobrze służyć. Gmina Tokarnia nie jest samotną wyspą dlatego wierzę i liczę na dobrą współpracę również z powiatem, z gminami ościennymi i sejmikiem. Jestem dumny, że jestem mieszkańcem Gminy Tokarnia, pięknej gminy, rozwijającej się, gminy, która może w każdym momencie rozwijać się jeszcze lepiej. Uważam, że razem możemy spowodować, by ludzie tutaj byli szczęśliwi, czuli się dobrze, bezpiecznie. Chciałbym, abyśmy wykorzystali ten czas, w którym gmina leży w naszych rękach, wykorzystali go dobrze, mądrze, żeby wszyscy cieszyli się, że tutaj właśnie jest ich mała ojczyzna - mówił.

Na przewodniczącego rady zgłoszono aż trzech kandydatów. Wybór padł na Jolantę Milewską z KWW Nasza Gmina Tokarnia, która 8 głosami „za” wygrała rywalizację z Józefem Kaletą (3 głosy „za”) i Teresą Jopek (2 głosy „za”).

Głosowanie na wiceprzewodniczących rady musiało być powtórzone, ponieważ w pierwszym nie udało się zdobyć odpowiedniej ilości głosów obu kandydatom. W pierwszym głosowaniu wiceprzewodniczącym został Marcin Jugowiec, którego poparło 10 radnych, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu. W drugim głosowaniu wybrano natomiast Pawła Zadorę, który otrzymał 8 głosów. W obu głosowaniach kontrkandydatem był Adam Kotoniak z KW PiS, który otrzymał odpowiednio: 5 głosów „za”, 4 „przeciw” i 2 wstrzymujące się, a po raz drugi tylko 5 głosów „za”.

Skład Rady Gminy w Tokarni w kadencji 2018-2023: KWW Nasza Gmina Tokarnia: Piotr Paweł Żyła, Jolanta Milewska, Józef Kaleta, Marek Kluska, Marcin Jugowiec, Justyna Wojtasik, Michalina Klimas, Agnieszka Buda-Zembol, Elżbieta Kania, Adam Kotoniak; KW Prawo i Sprawiedliwość: Marek Rapacz, Paweł Zadora, Teresa Jopek, Mieczysław Śmietana, Teresa Luberda.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)