Gminy powiatu wobec koronawirusa

Gmina 21 kwietnia 2020 Wydanie 15/2020
Gminy powiatu wobec koronawirusa

Pandemia koronawirusa to sytuacja trudna zarówno dla jednostek, jak i firm czy samorządów. Problemy z utrzymaniem ciągłości zatrudnienia, czy finansowego bezpieczeństwa, lęk o zdrowie, a do tego dojmująca niepewność. Na chwilę obecną nikt nie wie, jak długa potrwa ta sytuacja, ani co będzie potem. Jak będzie wyglądała nasza „nowa codzienność”?

Czy lato przyniesie powrót do normalności, jaką znamy? Na te pytanie nikt jeszcze nie zna odpowiedzi – choć wielu ma swoje teorie w tym temacie. Tyle tylko, że teorię tę może zweryfikować tylko czas. Czekamy zatem na to, co przyniesie jutro. Nie jest to jednak czekanie bierne. Do wspólnej walki z koronawirusem włącza się coraz więcej ludzi, firm i przedsiębiorstw. Także myślenickie gminy próbują pomóc mieszkańcom w tym ciężkim czasie. Sprawdziliśmy, jakie rozwiązania i propozycje dla swoich mieszkańców przygotowały poszczególne gminy z powiatu myślenickiego.

Maseczki dla mieszkańców

W związku z wprowadzeniem od 16 kwietnia nakazu zakrywania ust i nosa większość gmin postanowiła zakupić dla swoich mieszkańców maseczki. Gmina Myślenice zleciła lokalnym firmom uszycie ponad 20 tys. maseczek, które od 18 kwietnia są dystrybuowane wśród mieszkańców. Maseczki są wielokrotnego użytku i uszyte zgodnie z wytycznymi krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Gmina wyda na zakup maseczek dla swoich mieszkańców ok. 120 tys zł.

Należy wspomnieć, że środki ochrony osobistej (maseczki, gogle, płyn do dezynfekcji, rękawiczki jednorazowe oraz kombinezony ochronne) po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego zostały zakupione dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, pracowników socjalnych MGOPS oraz pracowników jednostek i gminnych spółek.

W Sułkowicach gmina zdecydowała o zamówieniu maseczek wielokrotnego użytku, które zostaną przekazane mieszkańcom: pierwsza parta już została rozdysponowana, kolejne maseczki są zamówione.

Także Siepraw zdecydował się na zakup maseczek – 2000 szt. dwuwarstwowych wielokrotnego użytku - dla swoich mieszkańców.

W Pcimiu – jak niedawno ogłosił Urząd Gminy – w związku z pandemią koronawirusa, uruchomiona została rezerwa finansowa z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom i zakup maseczek dla najbardziej potrzebujących, zaopatrzenie Straży Pożarnych w środki ochronne, takie jak m.in. maski, kombinezony, rękawiczki, okulary, środki do dezynfekcji, wyposażenie Urzędu w środki dezynfekcyjne oraz szyby na stanowiskach do bezpośredniego kontaktu z Klientem oraz pomoc Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej.

Gmina Raciechowice zakupiła 9000 maseczek higienicznych do zakrywania twarzy. Elementy maseczek wymagające montażu/ zszycia dostarczone zostaną poszczególnym sołectwom. Maseczki po montażu zostaną udostępnione mieszkańcom.

Także gminy Lubień i Tokarnia zdecydowała się na zaopatrzenie mieszkańców w maseczki ochronne. W Tokarni część maseczek wielokrotnego użytku została uszyta przez lokalnych przedsiębiorców, jak również przez panie z gminy w ramach pracy charytatywnej.

W Dobczycach maseczki mają być dostępne dla mieszkańców gminy znajdujących się w trudnej sytuacji, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Pierwsza partia została rozdysponowana przez MGOPS, a kolejna część została zlecona do uszycia lokalnej firmie szwalniczej i będzie rozdawana na bieżąco przez pracowników MGOPS Dobczyce.

Opłaty za przedszkola i szkoły

Dotychczas tylko dwie gminy zdecydowały się na zawieszenie opłat pobieranych od rodziców. Jako pierwszy w powiecie o zawieszeniu opłat za czesne i wyżywienie w publicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych oraz żłobku samorządowym zdecydował burmistrz Myślenic. Jarosław Szlachetka zwrócił się również z prośbą do wszystkich dyrektorów przedszkoli prywatnych na terenie gminy: aby w tym trudnym czasie również podjęli decyzję o zmianach w wysokości opłat, czy też ich czasowym ograniczeniu w związku z sytuacją, która zmusiła naszych przedszkolaków do pozostania w swoich domach i konieczności zapewnienia opieki przez rodziców. Jak mówi burmistrz Szlachetka decyzja ta była podjęta w trosce o domowy budżet rodziców.

W Sułkowicach podjęto także decyzję o zawieszeniu w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkoli i szkół opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz opłat za wyżywienie w przedszkolach i szkołach.

Problemy z dojazdami

W wielu miejscowościach myślenickiego powiatu część przewoźników całkowicie zrezygnowała z realizacji połączeń, zatem ci, którzy nie dysponują własnym samochodem zostali postawieni w bardzo trudnej sytuacji. Nie wszystkie firmy i przedsiębiorstwa zostały zamknięte, działają piekarnie, sklepy, apteki. Tyle tylko, że ich pracownicy nie mają często jak dojechać do pracy. W Sieprawiu gmina organizuje bezpłatną komunikację zastępczą na trasach: Siepraw – Czechówka – Zakliczyn – Myślenice oraz Zakliczyn – Kraków.

Gmina Dobczyce wspólnie z Gminą Wiśniowa podjęła starania w zakresie dalszego funkcjonowania linii komunikacyjnej na trasie Wiśniowa – Dobczyce – Kraków, która miała zostać zawieszona. Póki co nie działa niestety bardzo popularna wśród mieszkańców trasa Dobczyce-Myślenice. O jej wznowieniu choćby w strategicznych godzinach porannych i popołudniowych z przewoźnikiem rozmowy prowadzi radna z Brzączowic – Ewa Kołacz. Wiele mieszkańców Brzączowic pracuje albo w Dobczycach, albo w Myślenicach.

W Myślenicach gmina zorganizowała bezpłatną komunikację zastępczą na trasie Myślenice-Poręba-Myślenice. Władze gminy rozmawiały również z przewoźnikami, w sprawie wznowienia niektórych kursów na terenie gminy Myślenice. Wiceburmistrz Mateusz Suder poprosił o przywrócenie przynajmniej jednego kursu w godzinach porannych oraz jednego w godzinach popołudniowych. Kierowcom zaoferowano również niezbędne środki ochronne tj. rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji, w razie gdyby firmy przewozowe nie miały ich jeszcze w swojej dyspozycji. Dzięki temu udało się przywrócić połączenia na trasach Myślenice – Chełm oraz Wierzbanowa - Wiśniowa - Lipnik, Zasań, Trzemeśnia, Łęki, Droginia, Osieczany – Myślenice.

Pomoc dla przedsiębiorców

Wszystkie gminy informują przedsiębiorców o możliwościach, jakie daje im rządowa tarcza antykryzysowa – na gminnych stronach bez problemu znajdziemy informacje, gdzie i jaki wniosek należy złożyć.

Na działania na szczeblu gminnym póki co zdecydowały się jedynie Myślenice:

- Jako gmina, możemy to zrobić przede wszystkim udzielając ulg w podatkach od nieruchomości, ponieważ jako burmistrz mam możliwość w uzasadnionych przypadkach umorzenia, odroczenia płatności w czasie lub rozłożenia na raty nieuregulowanych należności podatkowych - wyjaśnia burmistrz Jarosław Szlachetka.

Z myślą o przedsiębiorcac,h którzy odczuli skutki kryzysu gospodarczego gmina zdecydowała również na obniżenie stawek czynszowych z tytułu najmu lub dzierżawy nieruchomości stanowiących mienie Gminy Myślenice.

- Od pierwszego kwietnia dla wszystkich, którzy zwrócą się z uzasadnionym wnioskiem, stawka czynszu zostanie obniżona – nawet do poziomu 1 zł + VAT. Według tych samych zasad, przez najbliższy miesiąc czynsze będą pobierane za lokale wynajmowane w samorządowych instytucjach kultury oraz gminnych. Jeżeli sytuacja będzie się utrzymywała okres ulgi będzie mógł zostać wydłużony. Czynsze naliczone i nieopłacone w miesiącu marcu mogą zostać umorzone w całości lub części – tłumaczy burmistrz Myślenic.

Pomoc dla myślenickiego szpitala

Gmina Myślenice – w porozumieniu z dyrektorem myślenickiego szpitala – podjęła decyzję o zakupie dwóch respiratorów o łącznej wartości 80 tys. zł. Urządzenia te zwiększą możliwości ewentualnego leczenia pacjentów, a po ustąpieniu epidemii pozostaną na wyposażeniu zakładu opieki zdrowotnej w Myślenicach – mówi Jarosław Szlachetka.

Takiej sytuacji wszyscy doświadczamy po raz pierwszy

Patrząc na działania poszczególnych gmin w naszym powiecie musimy wziąć pod uwagę, że działają one w całkowicie nowej – a do tego trudnej sytuacji. Nikt nie wie, czy jesteśmy obecnie na początku, w środkowej, czy może końcowej fazie epidemii. A sytuacja ta wymusza od włodarzy szereg decyzji i problemów do rozwiązania: jak zorganizować pracę urzędu i podległych mu jednostek, by zapewnić i pracownikom i mieszkańcom bezpieczeństwo, a jednocześnie realizować dotychczasowe usługi? Jak zorganizować sesję radnych wobec panujących obostrzeń i zakazów, tak, by zachować ciągłość decyzji? Jak pomóc mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom, a jednocześnie zachować płynność finansową? Najgorszą niewiadomą obecnie zdaje się być właśnie owa niepewność – jak długo będzie trwała obecna sytuacja? Czy za miesiąc wszystko wróci do normy? Jeśli tak, wystarczyłoby przeczekać ten trudny czas. Ale co jeśli sytuacja potrwa rok, dwa lata? Jak zorganizować funkcjonowanie miasta i gminy?

Faktem jest, że każda z gmin próbuje pomóc tu i teraz, ale musi mieć również na uwadze przyszłość i prosty, matematyczny fakt: budżet nie jest z gumy, a wydawanie pieniędzy, których się nie ma może przynieść w perspektywie lat opłakane dla gminy skutki.

Burmistrz Dobczyc Tomasz Suś w piśmie do mieszkańców zwraca uwagę:

- Musimy jako mieszkańcy wiedzieć, że już dostrzegamy spadek dochodów gminy, a to przełoży się na zmniejszenie inwestycji, spadek rozwoju gminy, a co za tym idzie dotknie nas wszystkich. Takiej sytuacji doświadczamy jako samorządowcy także po raz pierwszy.

Tym bardziej dziwić może fala krytyki na forum jednego z lokalnych portali, jaka się wylała na gminę – i to tę, która w swoich działaniach zrobiła do tej pory najwięcej. Jak skomentował jeden z internautów o niku „Publicysta”:

- Pandemia wszystkich zaskoczyła, każdy zmaga się z tym chyba po raz pierwszy. (…) Ja już się zdążyłem przyzwyczaić, że od jakiegoś czasu komentującym tutaj wszystko nie odpowiada, ku aprobacie jak widać redakcji. Nie ważne, co gmina zrobi to będzie źle. Dlaczego pan redaktor nie napisał artykułu o tym, że gmina finansuje 20 tysięcy maseczek? o tym, że zlecenia otrzymali gminni przedsiębiorcy? dlaczego nie napisaliście, jak już ktoś słusznie ostatnio wam wypominał, że respiratory kupili? to jest ta rzetelność dziennikarska redakcji. Pozdrawiam M.T z Krzyszkowic

O którą gminę i o jaki portal chodzi, chyba nie musimy pisać. Co ciekawe, trudno znaleźć na innych portalach, czy profilach społecznościowych taką krytykę pozostałych myślenickich gmin, mimo że – całkiem obiektywnie patrząc – nie podjęły tak daleko idących działań. Co ciekawe już po ogłoszeniu przez wspomnianą gminę obniżek czynszów i możliwości skorzystania z ulg w podatkach (ogłoszone 6 kwietnia) na wspomnianym portalu ukazał się artykuł pod znamiennym tytułem: „Biznes wspiera się sam…” (8 kwietnia). Przypadek? Nie sądzę.

Marta Duszyk