Godzina W na myślenickim rynku

Godzina W na myślenickim rynku
Fot. M. Stoszek

Podobnie jak w większości miast Polski, również Myślenice pierwszego sierpnia o godzinie 17 oddały hołd Powstańcom Warszawskim.

Na rynek przybyli myśleniczanie, władze miasta i gminy, oraz zaproszeni goście, wśród nich radny sejmiku małopolskiego Robert Bylica, radni powiatowi Władysław Kurowski i Robert Pitala, przedstawiciele wojska polskiego z Jednostki Specjalnej NIL, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Myślenice oraz współorganizatorzy z Klubu Gazety Polskiej w Myślenicach. O należytą oprawę uroczystości zadbali Strzelcy Rzeczpospolitej - Myślenice, wystawiając wartę honorową przed Pomnikiem Niepodległości oraz Chór Hura pod dyrekcją Magdaleny Starzec, z którym zgromadzeni wspólnie odśpiewali hymn państwowy, a następnie wysłuchali w jego wykonaniu pieśni patriotycznych.

Po syrenach przypominających o godzinie W, głos zabrał burmistrz Jarosław Szlachetka. W krótkim przemówieniu nawiązał do wydarzeń sprzed 75 lat i bohaterskiej postawy Warszawiaków zwracając uwagę na znaczenie zrywu powstańczego. Podziękował również za obecność wszystkim przybyłym na uroczystość. Po złożeniu okolicznościowych wiązanek kwiatów, zebrani na uroczystości udali się do Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Marii Panny, gdzie odprawiona została Msza Święta za ojczyznę i jej obrońców. Po Mszy Świętej w Muzeum Niepodległości otwarto wystawę poświęcono tematyce powstańczej, jest to wystawa fotografii zatytułowana „Mały Powstaniec”, którą można obejrzeć do 30 sierpnia.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.