Grand Prix Plaża Open w sierpniu

Miasto 1 czerwca 2021 Wydanie 20/2021
Grand Prix Plaża Open w sierpniu

Aż przez cztery dni – od 7 do 10 sierpnia – na myślenickim Zarabiu gościć będziemy siatkarzy plażowych, którzy powalczą w kolejnej edycji cyklu Grand Prix Polski Plaża Open. Myślenice będą jednym z czterech gospodarzy turniejów rozgrywanych przy współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. W poniedziałek 31 maja w myślenickim magistracie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca oficjalnie tegoroczną imprezę.

Plaża Open to turnieje rangi mistrzostw Polski, a najlepsi siatkarze zdobywają punkty do rankingu FIVB. Przed rokiem pierwsze zawody w Myślenicach cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno topowych siatkarzy i siatkarek z całego kraju, jak również kibiców.

- Bardzo się cieszę, że Myślenice są w tym elitarnym gronie organizatorów cyklu turniejów Plaża Open. To istotny element budowania siły polskiej siatkówki, nie tylko plażowej, ale też halowej, czy chociażby siatkówki czteroosobowej, której rozgrywki klubowe ruszyły w ubiegłym roku. Wielu siatkarzy halowych gra też na piasku, czy w siatkówce czteroosobowej. Najlepszym przykładem jest kapitan naszej reprezentacji Michał Kubiak, który w siatkówce plażowej był kiedyś mistrzem Europy. Gratuluję burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce, że czuje siatkarskiego bluesa i wierzę, że przy pana wsparciu siatkówka w Myślenicach odzyska dawny blask. Pamiętamy sukcesy Dalinu Myślenice i chętnie jako PZPS w tym pomożemy. Polska siatkówka jest jak piramida i oczywiście wszyscy patrzymy na reprezentacje siatkarskie trenera Heynena i trenera Nawrockiego, ale przecież żeby te reprezentacje były topowymi na świecie i w Europie, to potrzebna jest podstawa tej piramidy. Takie turnieje jak ten w Myślenicach są w związku z tym niesłychanie istotne. Wierzę, że ten turniej w Myślenicach będzie inspirował młodych ludzi do siatkówki i niebawem nastąpi powrót w tym mieście do czasów, w których na arenie ogólnopolskiej siatkówka tutaj znaczyła wiele – mówił na konferencji prasowej Ryszard Czarnecki, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Przedstawiciel Polskiego Związku Piłki Siatkowej zapowiedział wyciągnięcie pomocnej dłoni ze strony siatkarskiej federacji do władz miasta oraz Stowarzyszenia Miłośników Siatkówki Dalin Myślenice, by rozwijać zarówno beach volleya jak również siatkówkę halową w naszym mieście. Burmistrz Jarosław Szlachetka nie krył natomiast zadowolenia z rangi imprezy oraz organizacji tego wydarzenia.

Dziękuję prezesowi Ryszardowi Czarneckiemu za dobre słowa o sukcesach siatkarek z klubu sportowego Dalin Myślenice, z tamtej drużyny wywodzą się przecież kadrowiczki, reprezentantki Polski i jako burmistrz wierzę, że nasze miasto wychowa kolejne reprezentantki, czy też reprezentantów naszego kraju. Cieszę się, że będziemy gościć w naszym mieście Grad Prix Polski Plaża Open po raz kolejny i ugościmy najlepszych siatkarzy z kraju i zza granicy. Miasto i Gmina Myślenice cały czas dąży do rozwoju swojej bazy turystyczno-rekreacyjnej. W zeszłym roku udało się wybudować dwa nowe boiska do siatkówki plażowej na Zarabiu, a w najbliższym otoczeniu planujemy kolejne inwestycje z rządowych środków – między innymi budowę pumptracka oraz nowoczesnego skateparku. Już teraz zapraszam do Myślenic, bo to tu zaczynają się góry, można pograć w siatkówkę, można uprawiać inne sporty, ale też zacząć między innymi turystykę górską po szlakach beskidzkich. Cieszę się, że po raz kolejny zorganizujemy imprezę o takiej randze, a świetną promocją będzie transmisja finałowej części w ogólnopolskiej stacji TVP Sport – dodał burmistrz Jarosław Szlachetka.

Pierwszy turniej Plaża Open 2021 odbędzie się w Cieszynie w połowie lipca, a następnie w sierpniu w Myślenicach, Kołobrzegu oraz Białymstoku. O zmianach i nowościach jakie czekają uczestników i kibiców opowiedzieli przedstawiciele organizatorów.

- Tegoroczny turniej w Myślenicach będziemy zaczynać w czasie ostatnich dni trwania Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Planujemy w związku z tym zrobienie strefy kibica, ale także rozpoczynamy startem turnieju Młoda Plaża Open, robiąc tym samym ukłon w stronę naszych wolontariuszy oraz myślenickiej młodzieży, która będzie mogła wziąć udział w naszych zawodach. We współpracy z dyrektor sportowym Moniką Brzostek chcemy również w sobotę zrobić show siatkarskie, w którym każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności. Tego jeszcze w Polsce nie było i póki co nie chcemy zdradzać wszystkich tajemnic. Wszelkie informacje potwierdzimy wkrótce. Crčme de la crčme to będzie jednak główny turniej z udziałem najlepszych zespołów i jak powiedział prezes PZPS, mamy większe możliwości zaproszenia par zagranicznych, co na pewno wpłynie na podniesienie poziomu krajowej siatkówki plażowej. Wszystkie mecze na żywo będą transmitowane na naszych kanałach, a finał na żywo transmitować będzie TVP Sport – wyjaśnia Marcin Strządała, dyrektor projektu Plaża Open.

- Przed rokiem rywalizowałam w tym turnieju jako zawodniczka i jestem bardzo zafascynowana tym miejscem oraz atmosferą jaka towarzyszyła rozgrywkom Plaża Open w Myślenicach. W tegorocznych rozgrywkach chcemy zadbać o wszystkie grupy kibiców, planujemy oprócz atmosfery siatkarskiej rywalizacji zadbać też o rodzinny charakter całej otoczki. W planach jest organizacja strefy kibica, treningi dla najmłodszych, ale też seniorów. Będą to zajęcia aktywne na piasku, nie tylko ukierunkowane na siatkówkę. Dostosowane do wieku oraz zaawansowania każdego uczestnika. Duże nadzieje wiążemy z młodzieżowym turniejem, który póki co owiewamy lekko tajemnicą, ale mamy nadzieję, że będzie to ciekawe widowisko. Podobnie jak turniej główny i jego finał rozgrywany przy sztucznym oświetleniu. Pomimo, że finałowa część odbędzie się we wtorek wieczorem, to na pewno wypadnie bardzo efektownie. Może wystąpić nawet 25% par międzynarodowych, a to tym bardziej uatrakcyjni całe widowisko – dodała Monika Brzostek, dyrektor sportowy Plaża Open.

Marek Pajka