Historia ciągle żywa

Historia ciągle żywa

Do tej wystawy PTTK Dobczyce przygotowywało się od miesięcy, a „Dobczyce na drodze ku wolnej Polsce” to niezwykła ekspozycja jaką do listopada można oglądać w sali im. Władysława Kowalskiego w dobczyckim zamku

Wystawa została przygotowana przez pracowników muzeum i członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – Oddział w Dobczycach i zrealizowana została z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. „Dobczyce na drodze ku wolnej Polsce” to zaproszenie do interesującej podróży w przeszłość, a konkretnie do czasów kiedy Dobczyce znajdowały się pod cesarsko-królewskim zwierzchnictwem.

Może zainspirować ta wystawa do rozważań na temat życia naszych przodków i dążeń do odzyskania niepodległości, ale przede wszystkim jest hołdem dla mieszańców ziemi dobczyckiej, którzy uczestniczyli w walce o wolną Polskę. Specjalnie na potrzeby tej wystawy zakupiono gabloty, prowadzono archiwalne kwerendy oraz ogłoszono akcję pozyskiwania pamiątek.

Podczas prac przygotowawczych przed otwarciem wystawy udało się ustalić listę mieszkańców Dobczyc i okolic walczących o niepodległość Polski w latach 1795-1918. A byli to: Ludomił Andrusikiewicz, Stanisław Banach, Władysław Banach, Stanisław Banaś, Stanisław Biedrawa, Stanisłw Cieślik, Stanisław Dudek, Konstanty Kalemba, Marcin Kania, Mokołaj Kański, Aleksander Kopera, Engelbert Kozubek, Jan Kulma, Jan Maniecki, Feliks Modessan, Piotr Orzechowski, Władysław Orzechowski, Wojciech Poradzisz, Artur Rayski, Ludomił Rayski, Józef Ścibor, A. Walas, Andrzej Widowski.

Z życiorysami i pamiątkami związanymi z uczestnikami walk o niepodległość można się zapoznać zwiedzając dobczyckie muzeum, zaś realia zaboru austiackiego przybliżają nam zgromadzone materiały archiwalne będące dokumentami wydanymi przez C. K. Sąd Powiatowy w Dobczycach. Uwagę przykuwają również wystawy militarne, umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy armii austo-węgierskiej w której często walczyli Polacy – mieszkańcy Galicji.

Osobnym zagadnieniem, które również znalazło swoje miejsce na wystawie w Muzeum Regionalnym w Dobczycach są walki legionów polskich tworzonych m.in. przez Józefa Piłsudskiego, których szeregi ochoczo zasilili mieszkańcy ziemi dobczyckiej. W sali muzeum możemy również zobaczyć replikę żołnierskiego stanowiska bojowego do którego budowy wykorzystano m.in. 20 worków z piaskiem oraz tzw. potykacze (koziołki). W części centralnej stanowiska ustawiono oryginalną tarczę pancerną od ciężkiego karabinu maszynowego Maxim wz.1910, używanego w czasie I wojny światowej.

Zwiedzający znajdą również prawdziwe perełki broni palnej m.in. rewolwery używane w II połowie XIX w. jak również te pamiętające okres I wojny światowej. Jako ciekawostkę zaprezentowano także pistolety VIS wz.35 którymi mogło się poszczycić odrodzone Wojsko Polskie.

Otwarcia wystawy dokonał Marek Gabzdyl – prezes PTTK Dobczyce zaś głównym punktem wernisażu był panel historyczny na którym referaty wygłosili mgr Adrian Cieślik z Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Limanowa oraz dr Dariusz Dyląg z Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Myślenice. Urozmaiceniem tego wydarzenia był udział rekonstruktorów z Projektu „Odkrywcy Historii”.

Projekt nie byłby jednak możliwy bez udziału wielu osób wśród których nie można nie wymienić przede wszystkim Michała Kowalika z Muzeum Regionalnego w Dobczycach, Marii Topy z dobczyckiego oddziału PTTK oraz Piotra Przęczka – niestrudzonego pasjonata i propagatora historii z Dobczyc.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).