HISTORIA MYŚLENICKICH ZAPASÓW – część I Jak rodziła się legenda

Sport 21 kwietnia 2020 Wydanie 15/2020
HISTORIA MYŚLENICKICH ZAPASÓW – część I
Jak rodziła się legenda
Zapaśnicy Dalinu anno domini 1962 - ta drużyna wygrała Ligę Drużynową Krakowsko- Rzeszowską

Sport w epoce pandemii został zatrzymany, zatem siłą rzeczy w rubryce sportowej będziemy się odwoływać do historycznych wydarzeń z tej dziedziny. Dzisiaj pierwsza część cyklu poświęconego myślenickim zapasom.

Sekcja zapaśnicza KS „DALIN” została założona w 1949 roku przez Władysława Ruska – czołowego zawodnika, a później trenera, działacza i sędziego klasy międzynarodowej, któremu poświęcamy w tym numerze osobny artykuł. Sekcja już w następnym roku 1950 została zgłoszona do Krakowskiego Okręgowego Związku Zapaśniczego i niemal od tego samego momentu zaczęła się również seria sukcesów naszych na matach całej Polski oraz poza granicami kraju, przyczyniając się do promocji miasta i klubu.

Na początku lat pięćdziesiątych miejsca na podium w Mistrzostwach Województwa Krakowskiego zajmowali następujący zawodnicy: Jan Batko, Michał Bogdanowicz, Kazimierz Gorączko, Jan Kania, Marian Panikowski, Andrzej Święch, Bronisław Święch i Sylwester Święch.

Następne lata, to okres burzliwego rozwoju sekcji. Nie byłoby tych sukcesów bez ofiarnie prowadzonej pracy organizacyjnej pod kierownictwem Edwarda Święcha, a po nim Mieczysława Bartosza. KS „Dalin” organizuje w tym okresie w budynku „Sokoła” i w kinie „Wisła” różne, cieszące się dużą popularnością zawody zapaśnicze z udziałem wielu znakomitych zawodników oraz drużyn z Krakowa i innych silnych ośrodków zapaśniczych. Nasi zawodnicy uczestniczyli w lidze terytorialnej juniorów i seniorów odnosząc cenne sukcesy zarówno indywidualnie jak i zespołowo. Z powodzeniem walczyli również w Mistrzostwach Polski Zrzeszenia „Budowlani”, do którego wtedy należał nasz klub. W tym czasie do wyróżniających się zawodników należeli: Mieczysław Bartosz, Władysław Boryczko, Stanisław Bularz, Kazimierz Bularz, Tadeusz Cieliński, Jozef Cyrek, Wojciech Ćwież, Piotr Fijoł, Grzegorz Gomulak, Józef Górka, Jan Dziadkowiec, Jan Kaleta, Kazimierz Kaleta, Edward Kochan, Edward Kulig, Władysław Łapa, Kazimierz Łapa, Jan Łętocha, Jan Mirek, Jan Ogiela, Józef Ogiela, Franciszek Rabka, Wacław Miśko, Jan Niemiec, Marian Sandera, Bronisław Uchacz, Piotr Wodziczko i Wiktor Zając. Przełomowym rokiem w historii sekcji był 1960 rok. Wtedy to Marian Sandera zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w stylu wolnym.

Niestety lata sukcesów na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych nie przerodziły się w jakieś trwałe zjawisko i nastąpiło po nim „obniżenie lotów” spowodowane po części odejściem starszych zawodników i brakiem środków finansowych. W latach 1958-1961 drużynę szkolił krakowski trener Emil Gros, natomiast Władysław Rusek długo jeszcze wspomagał sekcję swoją wiedzą i doświadczeniem. Najlepsze wyniki na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych osiągali: Marian Góralik, Kazimierz Kaleta, Jan Łętocha, Marian Sandera i Piotr Wodziczko.

Duże ożywienie wprowadził „walczący trener” Jerzy Grzywiński, który prowadził drużynę w latach 1961- 1964.

Pomimo bardzo skromnych środków finansowych zapaśnicy „Dalinu” szczególnie na początku lat sześćdziesiątych należeli do czołówki krajowej, wygrywając w 1962 roku Ligę Drużynową Krakowsko – Rzeszowską, oraz zdobywając złote medale na Mistrzostwach Polski w 1962, 1963 i w 1965 roku.

Rozpoczął Wacław Orłowski, który przybył do „Dalinu” z Krakowa razem z Jerzym Grzywińskim, zdobywając złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w 1962 r. Rok później, w 1963 roku złoty medal wywalczył Jerzy Grzywiński na Mistrzostwach Polski Seniorów. Trzeci złoty medal zdobył Zbigniew Ćwieżyk w 1965 roku na Mistrzostwach Polski Juniorów. W tym okresie do wyróżniających się zawodników należeli także: Jan Bidziński, Stanisław Eichler, Kazimierz Główka, Marian Kubic, Zbigniew Trzciński i Edward Warzecha.

Kolejnym historycznym wydarzeniem w dziejach sekcji zapaśniczej „Dalinu” był mecz o wejście do pierwszej ligi drużynowej jaki Dalin stoczył z „Wisłoką” Dębica w 1963 roku. Mimo wspaniałego dopingu kibiców w nabitej do granic możliwości sali „Sokoła” nasi zapaśnicy przegrali 7:9. W tym pamiętnym pojedynku po dwa punkty dla „Dalinu” zdobyli: Piotr Wodziczko, Marian Sandera i Jerzy Grzywiński, a Wacław Orłowski zremisował z ówczesnym mistrzem Polski R. Długoszem. Te zawody stanowiły jednak trampolinę dla kariery sportowej Wacława Orłowskiego który przeniósł się po nich do Dębicy i trenując w KS „Wisłoka” pięciokrotnie wywalczył złote medale Mistrzostw Polski Seniorów, brązowy medal Mistrzostw Świata w Bukareszcie [1966 r] i VI miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku [1968 r], oraz wielokrotnie stawał na podium w turniejach międzynarodowych.

W latach 1964-1965 treningi prowadził Marian Góralik i Zbigniew Ćwierzyk [1965-1966], a następnie ponownie Jerzy Grzywiński 1966-1969.

W latach 1964 – 1967 z powodu braku funduszy drużyna zapaśnicza nie była zgłaszana do zawodów drużynowych KOZZ, tylko poszczególni zawodnicy brali udział w zawodach indywidualnie, zajmując miejsca na podium. Byli to m.in. Zbigniew Ćwierzyk, Marian Góralik, Jerzy Góreń, Władysław Hudaszek, Władysław Łapa, Władysław Łętocha, Jan Mirek, Jan Niemiec, Marian Panikowski, Antoni Rutka, Marian Sandera, Józef Stefan, Kazimierz Wierciak, Jerzy Wojciechowski, Piotr Wodziczko, Stefan Żelazny, Tomasz Wójcik, Andrzej Żuraniewski i Paweł Żuraniewski.

W 1965 roku WKKFiT założył w budynku KS „Dalin” tzw. Terenową Grupę Specjalistyczną, przydzielając nową matę. Rozpoczęto treningi z zawodnikami z Myślenic i innych miast. Niestety, nie pomyślano o zabezpieczeniu finansowym i inicjatywa ta została przerwana, a połowę maty przekazano do Dobczyc dla nowo powstałej sekcji zapaśniczej.

W „Dalinie” ciągle jednak nie brakowało ludzi wybitnie utalentowanych, a przykładem na to może być Zbigniew Ćwierzyk który w 1966 roku zdobył srebrny medal na Turnieju Nadziei Olimpijskich i został powołany do kadry narodowej.

Kolejny krótkotrwały zryw nastąpił w 1967 r. kiedy drużyna została zgłoszona do zawodów mistrzowskich ligi terytorialnej w stylu wolnym, a później w klasycznym. Niestety brak funduszy i niedoinwestowanie sekcji to powracający obrazek tamtych lat. To spowodowało że zapaśnicy „Dalinu” wzięli udział tylko w pierwszej rundzie mistrzostw, a z drugiej zostali wycofani z powodu braku funduszy.

Nadal z powodzeniem startowali indywidualnie, zajmując wysokie lokaty w zawodach.

W drugiej połowie lat sześćdziesiątych największe osiągnięcia uzyskiwali: Stanisław Ambroży, Jerzy Bałko, Andrzej Burzawa, Ryszard Cichoń, Stanisław Eichler, Wojciech Eichler, Jan Góreń, Bogdan Gruchacz, Władysław Jagiełło, Władysław Jamróz, Adam Kaganek, Mieczysław Kasperek, Jerzy Kowalski, Marian Matoga, Antoni Obieżyński, Marian Simsak, Roman Szulecki, bracia Marian i Mieczysław Wołek i Kazimierz Woźnica.

Ryszard Szpakiewicz, Rafał Podmokły