Historia Polski jaką znam, to ta przedstawiona przez tatę

Historia Polski jaką znam, to ta przedstawiona przez tatę

Mój tata zawsze wychowywał mnie w duchu patriotycznym, przedstawiał prawdziwe informacje historyczne, bo wychowałam się w okresie PRLu kiedy historia, którą poznawaliśmy w szkole była zakłamana, komunistyczna. Więc pierwszą historię Polski jaką znam, to ta, przedstawiona przez tatę. To on zaraził mnie tą historią i dlatego wybrałam taki zawód…

- mówi Joanna Kazanecka, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach, koordynator kwesty na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków, współautorka scenariuszy, przedstawień o charakterze patriotycznym przygotowanych dla uczniów jak i mieszkańców Myślenic, nagrodzona nagrodę burmistrza i starosty w dziedzinie kultury.

Czym dla pani są Myślenice?

To miasto w którym się urodziłam, wychowałam i w dorosłym życiu osiadłam, które lubię z wielu powodów; bo jest blisko Krakowa, leży u podnóża gór, więc kiedy jestem zmęczona to bardzo chętnie od tego zgiełku miejskiego uciekam w okoliczne góry, żeby odpocząć.

A jak postrzega pani współczesny patriotyzm?

Dla mnie to zaangażowanie się w życie lokalne, dawanie coś z siebie, dlatego też pomagam dbać o naszą małą nekropolię jaką jest cmentarz na Stradomiu, czy organizuję różnego rodzaju przedstawienia patriotyczne, w których przybliżamy młodzieży informacje dotyczące historii lokalnej, pokazujemy ją dla tle historii naszego kraju. Patriotyzm, to także takie zwykłe postawy jak na przykład branie udziału w wyborach, angażowanie się w różnego rodzaju akcje.

A w pani domu obecny jest hymn, orzeł, flaga biało-czerwona? Jak reagowaliście w domu rodzinnym na te znaki polskości?

Mój tata zawsze wychowywał mnie w duchu patriotycznym, przedstawiał prawdziwe informacje historyczne, bo wychowałam się w okresie PRLu kiedy historia, którą poznawaliśmy w szkole była zakłamana, komunistyczna. Więc pierwszą historię Polski jaką znam, to ta, przedstawiona przez tatę. To on zachęcił mnie, zaraził mnie historią i dlatego wybrałam taki zawód. Chociaż jak zaczynałam studia, to zawsze powtarzałam, że nigdy nie będę nauczycielem… ale nie żałuję swojego wyboru.

Czy wychowując obecnie młodzież, trudno wychować patriotów?

Młodzież jest teraz bardziej świadoma swoich wyborów, jest otwarta i sami próbują odnaleźć się w tej rzeczywistości. Młodzież z którą pracuję bardzo chętnie bierze udział w takich przedstawieniach, przedsięwzięciach obojętnie, czy jest to kwesta, czy jakiś występ. Sama chce przybliżyć tę historię swoich koleżankom i kolegom i przez to sama ją też poznaje.

Czyli polski patriota na następne 100 lat dobrze rokuje?

Myślę, że tak… Możemy być spokojni.

Czego życzy Joanna Kazanecka myśleniczanom i Polakom na następne 100 lat?

Życzyłabym wszystkim myśleniczanom i Polakom wspaniałych i świadomych rodaków, mądrych, lojalnych i etycznych polityków, którzy swoim działaniem będą kształtowali Polskę.

 

„Sto rozmów na STULECIE odzyskania przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI” 

to tytuł projektu, który realizujemy wspólnie z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu. Do 11 listopada zarejestrowanych zostanie 100 wywiadów z mieszkańcami Myślenic i okolic, którzy Dorocie Ruśkowskiej opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z niepodległością.

Zapis rozmów ma być próbą dokumentacji i zrozumienia różnych wartości i emocji towarzyszących polskiej wolności. W nagraniu może wziąć udział każdy. Wiek, pochodzenie, czy wykształcenie nie mają znaczenia. Liczy się refleksja i chęć porozmawiania przed kamerami o własnym doświadczaniu wolnej Polski. Zgłaszać się można bezpośrednio do Doroty Ruśkowskiej prowadzącej rozmowy dzwoniąc pod numer 669-151-545.

Co tydzień na naszych łamach pojawiać się będą fragmenty wywiadów, natomiast w internetowym wydaniu Gazety Myślenickiej publikowane będą w obszernej wersji oraz w wersji wideo.

Dorota Ruśkowska Dorota Ruśkowska Autor artykułu

Aktorka, dyrektor Teatru w Stodole w Myślenicach, prezenterka telewizyjna. Pomysłodawczyni i prowadząca program "Sto rozmów na STULECIE odzyskania przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI"