Historia wypalona w drewnianym krążku

Kultura 9 października 2018 Wydanie 36/2018
Historia wypalona w drewnianym krążku

Pierwszy egzemplarz znaczka turystycznego o numerze 555 przypisanym Muzeum Niepodległości w Myślenicach trafił w ręce Leszka Samka – człowieka, który przywrócił do życia 120-letni zegar, który jako serce miasta odmierzał czas w wieży ratuszowej, a teraz stanie się symbolem nowej placówki

Zegar, który od niemal 120 lat znajdował się na strychu magistratu pamięta czas wojny, niewoli, a także radości z odzyskania niepodległości. Jego mechanizm został wypalony na drewnianym znaczku turystycznym prezentującym Muzeum Niepodległości. Symbolizuje czas odliczany do otwarcia placówki, ale także przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, której nie ma bez wolności. Zegra to serce miasta, które zostało przeniesione z myślenickiego ratusza do muzeum i przywrócone do życia przez Leszka Samka i to właśnie on otrzymał pierwszy egzemplarz znaczka o wyjątkowym numerze 555.

- Grafika przedstawia XIX wieczny zegar z myślenickiego ratusza, który pozyskaliśmy do naszych zbiorów w zeszłym roku. Jest dla nas bardzo ważny, dlatego będzie pierwszym eksponatem z którym zetknie się zwiedzający po wejściu do nowego gmachu. Zegar zostanie uruchomiony w dniu otwarcia nowej siedziby Muzeum Niepodległości w Myślenicach i stanie się oficjalnym symbolem tego wydarzenia – wyjaśnia Paweł Lemaniak, dyrektor Muzeum Niepodległości.

Numer widniejący na znaczku dotychczas przyporządkowany był do Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”. Muzeum jednak zakończyło swą działalność, a w Myślenicach powstało nowe muzeum, które odziedziczyło poprzedni numer. Kończy się zatem pewna historia wypalona na drewnianym krążku, ale zaczyna nowa.

 

Pierwsze muzeum myśleniczanie założyli w 1929 r. i było związane z działalnością PTK, a później PTTK. Od roku 1979 mieściło się w zabytkowym budynku tzw. ,,Domu Greckiego”. Jak w 1918 r. odzyskanie przez Polskę niepodległości rozwinęło potrzeby i chęć tworzenia, tak w 100-lecie tego wydarzenia zrodził się pomysł powstania nowego. Władze miasta powołały do życia placówkę o nazwie Muzeum Niepodległości i podjęły decyzję o budowie nowego gmachu, którego otwarcie nastąpi 10 listopada.

Wybudowana w niecały rok nowoczesna siedziba przyciąga wzrok, a jej wnętrze kryje opowieść o przeszłości. Przygotowana ekspozycja da odpowiedź na pytania: skąd wzięła się nasza tożsamość, jaka jest nasza przeszłość, dlaczego traciliśmy niepodległość i wreszcie co daje wolność? Główną rolę będą grali w niej ludzie, którzy swoimi historiami wypełniali dzieje miasta. Zwiedzający zobaczy ekspozycję etnograficzną, pozna historię miasta, wejdzie do okopów pierwszej wojny światowej, by w końcu przez podziemie niepodległościowe dotrzeć do współczesności. Muzeum ma edukować przyszłe pokolenia myśleniczan kładąc nacisk na regionalizm i niepodległość.

Znaczki turystyczne rekomendują polskie zabytki i atrakcje turystyczne tworząc w ten sposób rodzaj swoistego przewodnika po ciekawych miejscach i mapie naszego kraju. Znaczek to okrągły, drewniany krążek przedstawiający miejsce, do którego dotarł turysta. Pełni rolę pamiątki i potwierdza pobyt w danym miejscu. Kolejne numery znaczków przedstawiają pasma gór, schroniska, biegi rzek, miasta, zamki, miejsca historyczne, pomniki przyrody i inne miejsca. Jak mówią muzealnicy to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów.