Historyczny awans Respektu

Historyczny awans Respektu

W tym roku LKS Respekt Myślenice będzie obchodził swoje ósme urodziny, ale sukcesów mogą mu pozazdrościć nawet kluby z kilkudziesięcioletnią tradycją. W ciągu tych ośmiu lat Respekt awansował o dwie klasy rozgrywkowe, w obecnej edycji Pucharu Polski dotarł już do 1/8, a w rozgrywkach futsalowych właśnie wywalczył promocję na najwyższy szczebel i w sezonie 2021/2022 podopieczne Przemysława Senderskiego zobaczymy w Ekstralidze Polskiego Futsalu.

To niebagatelne osiągnięcie, bo zespół z Myślenic na tym poziomie rozgrywkowym występował ostatnio 14 lat temu, gdy siatkarki Dalinu zajęły 6 miejsce w Mistrzostwach Polski sezonu 2005/2006.

W przypadku Respektu historia zaczęła się od sezonu 2013/14, gdy zespół ten w swoim debiutanckim sezonie wygrał trzecioligowe rozgrywki w grupie małopolskiej. Potem były cztery lata gry w II lidze, w której Respekt zajmował kolejno 5, 6, 2 i 1 miejsce. Upragniony awans do I ligi przyniósł rok 2018, chociaż po prawdzie już w 2017 niewiele do niego zabrakło, bo do zwycięskiej Tarnovii brakło ledwie pięciu punktów, a w bezpośredniej rywalizacji z zespołem z Tarnowa myśleniczanki grały jak równy z równym. W sezonie 2017/2018 roku już nie pozostawiły wątpliwości i wygrały rozgrywki z piętnastoma punktami przewagi nad Spartą Daleszyce. Inauguracyjny sezon w I lidze Respekt zakończył na bardzo dobrym 7 miejscu i udowodnił, że nie znalazł się w tych rozgrywkach przypadkowo. Rok później było już gorzej i 11 miejsce oznaczało spadek do II ligi. Gwoli ścisłości w sezonie 2019/2020 utrzymania nie dałoby nawet powtórzenie osiągnięcia z poprzedniego sezonu, bo reorganizacja rozgrywek spowodowała, że z 12 zespołów grupy „południowej” zostawało tylko 6, a całe rozgrywki od tamtego czasu odbywają się już w jednej ogólnopolskiej grupie. W obecnym sezonie Respekt znowu może być dumny ze swoich wyników, bo po trzynastu kolejkach rozgrywek II ligi zajmuje 3 miejsce z dwoma punktami straty do KS Raszyn i sześcioma do Ząbkovii Ząbki i ciągle realnymi szansami na awans, bo do końca sezonu jeszcze 11 kolejek ligowych. Nie skończyła się dla Respektu również rywalizacja w Pucharze Polski, a o tym, czy będzie trwać nadal, dowiemy się już dzisiaj, gdy w 1/8 podejmie w samo południe na boisku w Myślenicach ekstraligowy KPP Bydgoszcz. Wiemy już jednak, że piłkarki Respektu w sezonie futsalowym nie osiągną więcej, bo więcej się nie dało. Awans do ekstraligi kobiecego futsalu osiągnęły notując komplet 7 zwycięstw w fazie grupowej z imponującym stosunkiem bramek 57:12, a w Final Four wygrały półfinał i finał tracąc ledwie jednego gola. Ten sukces jest dobrą wróżbą na wiosenne rozgrywki w klasycznej odmianie futbolu i zarazem dowodem na to, że dziewczyny z Respektu nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Droga do awansu: Kalwarianka Kalwaria (wyjazd) 8:2 (bramki zdobyły: Natalia Topa 3, Zuzanna Węglarz, Klaudia Rypel, Mariola Stojeba, Maria Dziadkowiec, Maria Topa), LKS Olimpia Osieczany (dom) 9:2 (Zuzanna Węglarz 3, Maria Topa 2, Karolina Topa 2, Natalia Topa, Maria Dziadkowiec), Wierzbowianka II Wierzbno (dom) 11:0 (Karolina Topa 3, Natalia Topa 2, Zuzanna Węglarz 2, Maria Topa, Sonia Jurka, Mariola Stojeba, Maria Dziadkowiec), Tarnovia Tarnów (dom) 5:3 (Zuzanna Węglarz 3, Karolina Topa, Alicja Duszyk), Kalwarianka Kalwaria (dom) 7:1 (Mariola Stojeba 2, Sonia Jurka 2, Maria Topa, Zuzanna Węglarz, Klaudia Rypel), LKS Olimpia Osieczany (wyjazd) 10:0 (Zuzanna Węglarz 3, Maria Dziadkowiec 3, Mariola Stojeba, Sonia Jurka, Julia Dyduła, Martyna Szymoniak), Tarnowia Tarnów (wyjazd) 7:4 (Natalia Topa 2, Karolina Topa 2, Mariola Stojeba, Zuzanna Węglarz, Sonia Jurka).

Final Four: półfinał - LKS Błotnica Strzelecka 5:0 (Karolina Topa, Zuzanna Węglarz, Sonia Jurka, Maria Dziadkowiec i samobójcza), finał – Tarnovia Tarnów 3:1 (Maria Dziadkowiec 2, Klaudia Rypel).

Awans wywalczyły: Angelika Socha, Mariola Stojeba, Maria Dziadkowiec, Karolina Topa, Zuzanna Węglarz, Martyna Szymoniak, Julia Dyduła, Maria Topa, Oliwia Płachta, Anna Kuchta, Natalia Topa, Agnieszka Bobowska, Klaudia Rypel i Sonia Jurka.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).