ˇHola! Lubień wita Hiszpanię i zaprasza ponownie

ˇHola! Lubień wita Hiszpanię i zaprasza ponownie
Goście z Hiszpanii w szkole w Lubniu Fot.  Fot. Izabela Jastrzębska-Dorocka

Hiszpanie odwiedzili Lubień niespełna trzy lata temu, podczas Światowych Dni Młodzieży. Teraz, w ramach wymiany zagranicznej, w nieco odmłodzonym składzie, zawitali ponownie. ˇHola amigos!

Takie międzynarodowe relacje w powiecie myślenickim nie zdarzają się często. W niedzielę, w ramach wymiany zagranicznej do Lubnia przyleciała grupa dwudziestu Hiszpanek i Hiszpanów wraz z opiekunami, którzy w ciągu pięciu dni zasmakowali lokalnego folkloru i pozwiedzali wiele urokliwych zakątków powiatu i Małopolski. W czasie pobytu mieszkali u polskich rodzin, integrując się z uczniami szkoły podstawowej w Lubniu, którzy w październiku odwiedzili ich w Hiszpanii – w Muli, w regionie Murcia. Zobaczyli wtedy też pobliskie miasta –Cartagenę i Murcję, jak również wspaniałą andaluzyjską Granadę. Jak zapamiętali tamtą przygodę?

– Fantastycznie wspominam ten czas, mieliśmy szansę poznać nową kulturę, Hiszpanie byli bardzo gościnni. No i nauczyliśmy się nowych słówek po hiszpańsku, a także spróbowaliśmy tradycyjnych dań np. paellę. – opowiada Gabriela Burtan, uczennica klasy ósmej, uczestniczka wymiany.

Po kilku miesiącach lubieńska młodzież ponownie spotkała się ze swoimi hiszpańskimi przyjaciółmi. Po ich przyjeździe do Lubnia w niedzielę nie zabrakło ciepłych powitań oraz mocnych uścisków z witającymi ich polskimi rówieśnikami. Zagraniczni goście w Lubniu przebywali krótko, ale organizatorzy zadbali, by wykorzystali ten czas maksymalnie. W poniedziałek zobaczyli lubieńską szkołę, spotkali się z dyrektor Bernadetą Jakubiak i wójtem gminy Kazimierzem Szczepańcem. Potem udali się do Oświęcimia, gdzie doświadczyli lekcji historii w Muzeum Auschwitz-Birkenau. A to nie koniec. W następnych dniach odkryli jeszcze uroki Krakowa i kopalni soli w Wieliczce. Uczestniczyli też w Dniu Talentów w SP w Lubniu, gdzie mieli okazję obejrzeć występy artystyczne swoich kolegów i koleżanek z Polski.

Atrakcje zapewniły też gościom polskie rodziny, które nie traciły czasu, ale owocnie zorganizowały im każdą chwilę, zabierając m.in. do schroniska na Kudłaczach w Pcimiu, parku rozrywki Energylandia oraz stolicy polskich Tatr – Zakopanego. Nastolatkowie z obu krajów tak bardzo się polubili, że organizatorzy w najbliższym czasie nie wykluczają podobnej wymiany. Dzieciakom to się na pewno spodoba.

 Izabela Jastrzębska-Dorocka