Igrzyska w Myślenicach

Miasto 6 lutego 2024 Wydanie 6/2024
Igrzyska w Myślenicach

Nigdy wcześniej w historii naszego miasta nie gościliśmy tylu imprez sportowych o randze Mistrzostw Europy. Niewątpliwie najważniejsze z nich to Igrzyska Europejskie, w ramach których mogliśmy obserwować zmagania najlepszych na naszym kontynencie zawodników sportów walki w Kickboxingu i Muaythai. Myślenicka hala na Zarabiu gościła także zawodników startujących w 19. Mistrzostwach Europy w Karate Kyokushin. Obie imprezy były nie tylko wielkim sukcesem sportowym ale również organizacyjnym.

Obiekty spółki Sport Myślenice na Zarabiu stanowią idealne zaplecze do organizacji wydarzeń zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Dzięki wsparciu samorządu miasta i gminy Myślenice udało się zorganizować szereg imprez cieszących się dużym zainteresowaniem w całym kraju. Stałym gościem tych wydarzeń była telewizja TVP Sport i TVP Kraków, które relacjonowały dziejące się w hali na Zarabiu wydarzenia na żywo.

- W ostatnich latach spółka Sport Myślenice, z naszym udziałem była organizatorem wielu imprez sportowych o randze międzynarodowej czy ogólnopolskiej. Były to wspomniane Igrzyska Europejskie i Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin, ale także Gala Bokserska Suzuki Boxing Night, Gala Sportowa MMA Maximus Warriors, Międzynarodowy Charytatywny Turniej Piłki Nożnej „Salt Mine Cup 2023” oraz lekcje pokazowe „Mistrzynie w szkołach”, na których gościły m.in. Monika Pyrek, Anna Szafraniec-Rutkiewicz, Otylia Jędrzejczak. W czasie tych imprez hala na Zarabiu wypełniała się rzeszami uczestników i widzów co szczególnie mnie cieszy. Ale cieszą mnie również nasze lokalne turnieje, które odbywają się tutaj rok rocznie zwłaszcza, że część z nich ma charakter charytatywny i poprzez sport możemy zrobić coś dobrego dla innych – powiedział burmistrz Jarosław Szlachetka.Spółka Sport Myślenice to miejsce do uprawiania sportu zarówno indywidualnie jak i zespołowo. To miejsce gdzie spotykają się osoby zawodowo uprawiające sport i amatorzy rekreacji.

- Nasze obiekty to kluczowy element lokalnej infrastruktury sportowej, będący miejscem regularnych treningów, zawodów oraz imprez sportowych, które angażują nie tylko zawodników, ale również amatorów szukających miejsca do rekreacji ruchowej. Obiekty spółki Sport Myślenice na co dzień są udostępnianie dzieciom i młodzieży ze szkół z gminy Myślenice, lokalnym klubom i stowarzyszeniom. Trenują i rozgrywają u nas mecze kluby uprawiające dyscypliny m.in.: piłka siatkowa, piłka ręczna, futsal i inne. Przyjeżdżają do nas również sportowcy z innych regionów na zgrupowania. Ponadto na sali sportów walki swoje stałe siedziby mają sekcje judo Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i zapasów KS Dalin – mówi Michał Funek prezes spółki Sport Myślenice.

Mimo pandemii Covid i mimo znacznego wzrostu cen energii ze względu na wojnę u naszych sąsiadów spółka była w stanie funkcjonować na stabilnym poziomie. Od 2019 roku spółka stale wykazuje zyski ze swej działalności (2019 – 248 tys. zł, 2020 - 187 tys. zł, 2021 - 231 tys. zł, 2022 – 205 tys. zł, 2023 – 307 tys. zł). Dochody przeznaczane są na inwestycję w poprawę infrastruktury sportowej oraz technicznej m.in. na budynku strzelnicy została zamontowana instalacja fotowoltaiczna.

- Od chwili objęcia stanowiska prezesa spółki Sport Myślenice miałem w planach zwiększanie oferty spółki jak i poszerzanie jej działalności. Wychodząc naprzeciw potrzebom zapewnienia czasu wolnego dzieciom i młodzieży od dwóch lat organizujemy podczas wakacji i ferii półkolonie letnie i zimowe. W ubiegłym roku byliśmy również organizatorem zajęć korekcyjnych dla dzieci w wieku szkolnym w związku z przystąpieniem do ogólnopolskiego programu profilaktycznego. Wszystkie te działania są realizowane we współpracy z gminą Myślenice – mówi prezes Michał Funek.

Spółka w swojej ofercie posiada również nowoczesną siłownię i oferuje różnorodne zajęcia fitness. Ponadto zwiększono ofertę strzelnicy sportowej – od ubiegłego roku można strzelać z większej palety broni (większego kalibru), a w chwili obecnej uruchomiono strzelnicę wirtualną.

- Celem na najbliższy rok jest wymiana podłogi w hali sportowej, dzięki której będzie możliwość organizacji dodatkowych imprez. Wspominam o tym, ponieważ obejmując stanowisko prezesa Sport Myślenice chciałem poszerzyć ofertę o organizację m.in. koncertów czy innych wydarzeń nie tylko sportowych w hali widowiskowej, jednak dopiero wymiana nawierzchni umożliwi to w pełnym zakresie, choć już wcześniej udało się nam np. zorganizować występ kabaretu „Neonówka” – mówi o planach na przyszłość Michał Funek.

Widać jak w ostatnich latach obiekty spółki Sport Myślenice wyraźnie ożyły. Miejmy nadzieję, że plany prezesa Michała Funka doczekają się realizacji i hala na Zarabiu będzie nie tylko miejscem organizacji zawodów sportowych, ale będą mogły się tu także odbywać imprezy rozrywkowe np. koncerty i innego typu występy.

Oprac. Witold Rozwadowski