III Myślenicki Plener Poetycki

26 czerwca 2007 Wydanie 27/2007
III Myślenicki Plener Poetycki
III Myślenicki Plener Poetycki

W urokliwych ogrodach "Domu Greckiego" 30 czerwca, wśród zieleni i kwiatów odbył się III Myślenicki Plener Poetycki, zorganizowany przez Muzeum Regionalne w Myślenicach oraz Grupę Poetycką "Tilia". Gośćmi specjalnymi Pleneru byli: znany krakowski poeta Adam Ziemianin oraz poetka i piosenkarka, związana rodzinnie z Myślenicami - Paulina Bisztyga. Wystąpili również członkowie "Tilii" oraz jej goście.

Adam Ziemianin urodził się w Muszynie, miasteczku uzdrowiskowym nad Popradem. Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego pracował jako nauczyciel w okolicach Żywca. Wkrótce wrócił do Krakowa jako student filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1977 r. podjął pracę dziennikarską w piśmie „Kolejorz”, później przeniósł się do „Echa Krakowa”. Wcześniej był m.in. flisakiem na rzece Poprad, inwentaryzatorem, latał też na szybowcach. Adam Ziemianin debiutował wierszem „Święty Jan z Kasiny Wielkiej” w 1968 r. na łamach „Życia literackiego”. Adam Ziemianin zaprezentował Myśleniczanom swoje starsze wiersze, jak i te pochodzące z najnowszych tomików: „Dzikie zapałki” i „Przymierzanie peruki”.

Paulina Bisztyga – urodzona w Myślenicach - pisze, maluje, śpiewa, komponuje. Ukończyła Liceum Plastyczne w Wiśniczu - dział ceramiki oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała wieszami w 1993 roku na łamach Gazety Krakowskiej, potem publikowała w Dekadzie Literackiej i w Wiadomościach Kulturalnych (pierwszy utwór nosił tytuł „Patrz Europo, to ja Polka”). W 1995 roku wydała tomik poezji pt. „Nie nazywaj mnie mrokiem”, opatrzony wstępem Adama Ziemianina - właśnie! Za ten tomik otrzymała od Macieja Słomczyńskiego nagrodę specjalną w konkursie organizowanym przez konsulat austriacki w Krakowie. W 1998 r. ukazał się jej drugi tomik zatytułowany „Nie zdążysz się przestraszyć mój przyjacielu”. W 1998 i 1999 roku zdobyła nagrody na Festiwalu FAMA w Świnoujściu. W 1999 r. Paulina Bisztyga zajęła II miejsce na 35. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za utwór „Nie ma co się bać”. W 2000 r. zadebiutowała płytą pod tym samym tytułem. Jest autorką tekstów piosenek, do których współtworzyła muzykę wraz z Romanem Ślazykiem.

Ubiegły rok przyniósł Paulinie kolejne wyróżnienie - została pierwszą laureatką stypendium imienia Marka Grechuty, przyznawanego najbardziej obiecującym spośród młodych artystów występujących na Studenckim Festiwalu Piosenki. W swej twórczości Paulina czerpie inspirację z wielu dziedzin sztuki, łącząc różne formy działalności twórczej a przy tym nie podlegając aktualnym modom, konsekwentnie podążając własną drogą artystyczną. Niedawno ukończone zostały prace nad najnowszą płytą artystki - „Proste jest prawo miłości”. Paulina Bisztyga zaśpiewała utwory ze swojej najnowszej płyty, m.in. utwór tytułowy „Proste jest prawo miłości”, „Piosenkę o chłopakach” i „Nie chodzę już tam”. Towarzyszyli jej Roman Ślazyk (gitara) i Maciek Mąka (bas).

Na III Plenerze Poetyckim Myślenicka Grupa Poetycka „Tilia” wystąpiła w składzie: Jadwiga Malina-Żądło, Inga Malina, Sławomir Hapoński, Aneta Żądło-Michalak, Elżbieta Guśpiel i Piotr Oprzędek. Wiersze Justyny Trembeckej – członkini Grupy odczytał w zastępstwie jej kuzyn – Andrzej Boryczko. Natomiast Maciej Naglicki, Katarzyna Ralska i Ewa Aksamowić - zostali zaproszeni do udziału w Plenerze jako goście Myślenickiej Grupy Poetyckiej. Zarówno członkowie „Tilii”, jak i jej Przyjaciele zaprezentowali publiczności swoje najnowsze dokonania poetyckie.

BK