Inauguracja Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej

Kultura 18 października 2012 Wydanie 39/2012
Inauguracja Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej
Inauguracja Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej

W niedzielę 14 października uroczystą Mszą świętą w myślenickim Sanktuarium oraz koncertem organowo-skrzypcowym w wykonaniu Jacka Basisty i Macieja Lulka zainaugurowany został XIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Myślenicach i XII Dzień Papieski. Mottem tegorocznego TKCH są słowa błogosławionego Jana Pawła II „Rodzina jest drogą Kościoła”.

Mszę św. odprawili ks. Jan Jurczak i ks. prałat Stefan Kubień. Podczas liturgii lekcję czytała Barbara Perek, a modlitwę wiernych – Zbigniew Syrek. W miejsce homilii odczytano list pasterski Episkopatu Polski na XII Dzień Papieski. Poświęcony on był współczesnej rodzinie, która często przeżywa dziś zagubienie, podważana jest jej wartość i znaczenie w kształtowaniu społeczeństwa. W obliczu kryzysu rodziny konieczna jest – twierdzili biskupi – większa troska o nią Kościoła i państwa. Polska się wyraźnie starzeje, rodziny mają coraz mniej dzieci. Nawoływali do uzdrowienia polskiej rodziny w duchu nauczania Jana Pawła II.

Podczas Mszy św. i koncertu po jej zakończeniu muzycy zagrali utwory G. F. Haendla,  C. Francka, W. A. Mozarta, J. S. Bacha, T. G. Albinioniego, F. Mendhelsona Bartholdyego. Koncert odbywał się równocześnie w ramach programu myślenickich Spotkań z Muzyką Organową.

Myśleniczanin Jacek Basista, urodził się w 1976 r. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem mistrzowskich koncertów muzyki organowej w Myślenicach. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie Józefa Serafina, a w bieżącym roku studia podyplomowe w klasie prof. Andrzeja Białki. Interesuje go szczególnie barokowa muzyka organowa oraz muzyka francuskich symfoników organowych. Od 2001 r. pracuje jako organista w parafii NNMP w Myślenicach. Występuje jako solista i kameralista. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. Ukończył ponadto w 2000 r. studia teologiczne, a w 2002  pomagisterskie studia licencjackie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Dr Maciej Lulek ukończył studia z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof. Teresy Głąbówny w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest obecnie adiunktem w tejże uczelni i systematycznie doskonali swoją grę na kursach mistrzowskich. Pracuje również w orkiestrze kameralnej „Sinfonietta Cracovia”, z którą odbywa liczne podróże koncertowe w kraju i za granicą. Występował jako solista ze znanymi orkiestrami polskimi i zagranicznymi oraz jako kameralista na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych. W 2001 zdobył II nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Współpracuje ze znakomitymi pianistami: Kevinem Kennerem i Waldemarem Malickim. Jako pedagog współpracuje z University of Suwon – Korea Płd. – prowadząc klasę skrzypiec i orkiestrę kameralną. W 2005 był jurorem Ogólnokoreańskiego Konkursu Młodych Skrzypków w Suwon. Gra również na skrzypcach barokowych. W 2011 obronił pracę doktorską z zakresu muzyki dawnej.

Podczas XIX TKCH zaplanowane zostały liczne wystawy w palcówkach kulturalnych i szkołach, koncerty, spektakle i przedstawienia, wykłady i spotkania autorskie.

Ryszard Sobkowicz