Inicjatywa Lokalna OSP Myślenice - Górne Przedmieście

Miasto 6 października 2020 Wydanie 37/2020
Inicjatywa Lokalna OSP Myślenice - Górne Przedmieście

W ramach rozstrzygnięcia konkursu Inicjatywy Lokalnej na 2020 rok, wyróżniono projekt: „Informujmy, edukujmy turystów na Plebańskiej Górze i pod Dalinem”, złożony przez Ochotniczą Straż Pożarną Myślenice – Górne Przedmieście. W ostatnich dniach druhowie zajęli się realizacją powyższego zadania.

Projekt Inicjatywy Lokalnej miał za zadanie postawienie tablic informacyjnych w miejscach rekreacji w naszym regionie, tak licznie

odwiedzanych przez mieszkańców Myślenic i pobliskich okolic w wolnym czasie. Malownicza dolina potoku Bysinka, wyraźnie oddzielona wzniesieniami Plebańskiej Góry i Dalinu, to nie lada gratka dla turystów z całej Polski.  Warto zaznaczyć, że w naszym regionie występuje wiele ciekawych miejsc, mających barwną historię.

Nowe i estetycznie wykonane tablice znalazły się w siedmiu lokalizacjach – w miejscu dawnej lipy „Lipki” – herbu Myślenic, a obecnie i kapliczki Matki Bożej, pod Krzyżem upamiętniającym ŚDM, w miejscu drogi rolnej na gruntach senatora Andrzeja Średniawskiego, pod wzniesieniem Dalin, na tzw. „Lisich jamach”, na Polanie Mikołaj oraz przy Kapliczce św. Mikołaja.

Na tablicach znalazły się podstawowe informacje dotyczące danego miejsca oraz przypomnienie o właściwym zachowaniu – zakaz pozostawiania śmieci, zakaz jazdy motocrossami i quadami, czy zachowanie stosownej ciszy. W widocznym miejscu umieszczono także herb strażackiej jednostki z Górnego Przedmieścia.

- Nasz projekt miał zadanie edukacyjno – informacyjne, ale i również przestrzegające turystów przed niewłaściwym zachowaniem. Kilka razy w ciągu roku nasza jednostka zajmuje się sprzątaniem śmieci na wyżej wymienionych obszarach i często interweniujemy w tej sprawie do lokalnych mediów. Z roku na rok jest coraz lepiej, a takie profilaktyczne działania z pewnością będą miały jeszcze lepszy efekt w przyszłości - mówił wiceprezes OSP dh Maciej Górka, wyrażając jednocześnie podziękowania dla UMiG Myślenice za przekazane środki.

Warto wspomnieć, że druhowie z OSP Myślenice – Górne Przedmieście nawet podczas realizacji projektu, zaangażowali się w sprzątanie pozostawionych szklanych butelek w miejscu „Lisich jam”, a także zwieziono wszystkie pozostawione w workach śmieci. Przypominamy, że tak pozostawione odpady rozkładają się w przyrodzie nawet przez kilkaset lat!

W imieniu zarządu jednostki OSP Myślenice – Górne Przedmieście zapraszamy do przejścia po pieszych trasach naszego regionu. Idąc czerwonym szlakiem beskidzkim napotkamy na swojej drodze wszystkie miejsca oznaczone przez naszych druhów. Wspólnie wierzymy, że będzie to ważna forma dla mieszkańców Myślenic, ale i również coraz liczniej przybywających turystów.

Oliwier Bzowski