KWW Jarosława Szlachetki

Inny wymiar historii

Kultura 11 kwietnia 2013 Wydanie 13/2013
Inny wymiar historii
Inny wymiar historii

Świadomość historyczna maleje w społeczeństwie. Szczególnie trudno dotrzeć do młodego pokolenia, które niezbyt chętnie słucha o trudnych dziejach naszego kraju. To z myślą o nich Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu organizuje niecodzienne lekcje historii.

25 marca odbyło się spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

Okres po drugiej wojnie światowej był szczególnie trudny w naszej Ojczyźnie. Zachodni alianci zdradzili nas w Jałcie, a Polskę zalała Armia Czerwona, która pod pozorem wyzwolenia spod jarzma hitlerowskiego niosła na bagnetach nowe – sowieckie – zniewolenie. Po ciężkich latach okupacji niemieckiej tylko niewielu, najdzielniejszych Polaków zdecydowało się walczyć z nowym wrogiem. Wówczas swoją walkę przegrali, ale dzisiaj są zwycięzcami.

W marcu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uchwalono go w sześćdziesiątą rocznicę wykonania wyroku na czwartym, ostatnim zarządzie Stowarzyszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wyrok na przywódcach WiN-u został wykonany 1 marca 1951 roku. Członków zarządu zamordowano w więzieniu mokotowskim w Warszawie, metodą bolszewicką - strzałem w tył głowy. Zamordowani stanowili kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 roku tradycję Armii Krajowej. Musimy dziś pamiętać o osobach, które w sytuacji przejmowania kontroli nad Polską przez Związek Sowiecki starały się do końca swych sił przeciwdziałać zniewoleniu. Mottem akcji informującej o tych ludziach stały się słowa Zbigniewa Herberta „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich milczy.”

O tej trudnej historii opowiadał młodzieży z gimnazjów i szkół średnich burmistrz Maciej Ostrowski. Przybliżył sylwetki kilku Myśleniczan, którzy mimo młodego wieku uczestniczyli w zmaganiach z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa w szeregach Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” pod dowództwem mjr Józefa Kurasia „Ognia”. Wykład uzupełniony był prezentacją multimedialną autorstwa Jarosława Pietrzaka, która powstała w oparciu o materiały z przygotowywanej książki „Bohaterowie wyklęci Ziemi Myślenickiej w latach 1945-1956” autorstwa Ziemowita Kalinowskiego.

W innej formule, z tą niezwykłą historią zapoznali uczestników spotkania członkowie zespołu DePress, którzy zaśpiewali kilka utworów ze swojej płyty pt. „Myśmy rebelianci”. Tytułowi Rebelianci to właśnie żołnierze polskich podziemnych organizacji bojowych. Zespół DePress, w konwencji rockandrollowej, przypomniał piosenki tamtych leśnych oddziałów. W spotkaniu uczestniczył również poczet sztandarowy Zgrupowania Partyzanckiego ,,Błyskawica”, z którym przyjechali do Myślenic rekonstruktorzy ze Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej ,,Roch-a” i Zgrupowania ,,Błyskawica” w Waksmundzie (na zdjęciu).

Ta niezwykła lekcja historii została zorganizowana przez MOKiS z inicjatywy Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Myślenicach. To już drugie w tym roku spotkanie z historią w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, pierwsze związane było z obchodami sto pięćdziesiątej rocznicy wybuchy Powstania Styczniowego. Wkrótce czeka nas kolejne wydarzenie przygotowywane z okazji święta Konstytucji 3 Maja.

Witold Rozwadowski