Integracyjne spotkanie seniorów

Integracyjne spotkanie seniorów
Osieczańscy seniorzy i zaproszeni goście w trakcie spotkania integracyjnego Fot. D. Chudzik - Ziięba

Pod hasłem: „Niedzielne popołudnie z kulturą i historią Osieczan”1 grudnia w Osieczanach odbyło się Wielopokoleniowe Spotkanie Integracyjne Osieczańskich Seniorów.

Dzięki finansowemu wsparciu z funduszu „Inicjatywa Lokalna” Gminy Myślenice, Stowarzyszenie „Nasze Osieczany” po raz kolejny mogło ugościć seniorów na wspólnym spotkaniu. Na przybyłych gości, w sali strażnicy OSP w Osieczanach, czekał słodki poczęstunek przygotowany przez członkinie Stowarzyszenia i Gospodynie z KGW Osieczany. Goście zostali poproszeni o wpisanie się do pamiątkowej księgi, w której gromadzone są pamiątki i wspomnienia dotyczące działalności osieczańskiego Koła Gospodyń Wiejskich.

Prezes stowarzyszenia „Nasze Osieczany” Bernadetta Panuś powitała zaproszonych gości, wśród których znajdowali się m.in. burmistrz Jarosław Szlachetka, ksiądz proboszcz Bogusław Seweryn, radny miejski i członek OSP Osieczany Tomasz Wójtowicz, dyrektor szkoły podstawowej w Osieczanach Łukasz Drewienkiewicz, sołtys Osieczan Marcin Dudzik, prezes OSP w Osieczanach Józef Rykał, komendant Jerzy Bałucki oraz sekretarz Tomasz Dąbrowa. Następnie pani prezes w kilku zdaniach opowiedziała, czym zajmowało się Stowarzyszenie i Koło Gospodyń Wiejskich w przeciągu roku, oraz jakie mamy plany na dalszą aktywność.

Następnie głos zabrał burmistrz Jarosław Szlachetka, który podziękował Stowarzyszeniu i członkiniom KGW za aktywność i współpracę z Gminą Myślenice. Pan Burmistrz przypomniał również sylwetki bohaterów pochodzących z Osieczan, oprócz pułkownika Jana Dunina Brzezińskiego wspomniani zostali bracia Eugeniusz i Edward Ralscy, naukowcy i patrioci, których tablicę pamiątkową odsłonięto niedawno na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Burmistrz zapowiedział również, że wyjdzie z inicjatywą, aby most „Osieczański” nosił imię Braci Ralskich.

W kolejnej części spotkania, historyczną opowieść o dziejach Osieczan, najstarszej miejscowości ziemi myślenickiej, poprowadził kulturoznawca, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego prezes oddziału w Myślenicach - Marek Stoszek. W swojej prezentacji historyk pokazywał miejsca bitew, których ślady do dzisiaj można z łatwością odszukać na ziemi osieczańskiej. Wspomniał również o osieczańskich bohaterach, jak i o wyjątkowej ofiarności obywateli Osieczan w ratowaniu obywateli pochodzenia żydowskiego przed Holokaustem.

Organizatorzy spotkania serdecznie dziękują: strażakom OSP Osieczany, którzy udostępnili nieodpłatnie salę w strażnicy OSP, Józefowi Rykale – za to, że zrobił wszystko, aby zakończyć remont przed planowaną imprezą; państwu Węgreckim, którzy zadbali o oprawę muzyczno-wokalną spotkania, Markowi Stoszkowi za pasjonującą opowieść o dziejach Osieczan i losach ich mieszkańców oraz burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce, za wsparcie finansowe przedsięwzięcia poprzez program „Inicjatywa Lokalna” Gminy Myślenice.

Jak mówiła prezes Panuś: Dzień Seniora - to szczególne święto - święto ludzi starszych - można rzec dojrzałych wiekiem, którym należy się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość, jaką obdarowują młode pokolenie. To oni są w naszych domach piewcami tradycji, niosą ciepło i zrozumienie, wzbogacają i przekazują zanikającą kulturę i obrzędy oraz zwyczaje naszego regionu. Organizowany w naszej miejscowości „Dzień Seniora” to już trzyletnia tradycja. Widzimy po frekwencji jak wśród seniorów jest nieustająca potrzeba spotykania się, wymiana poglądów, ale przede wszystkim radość i optymizm jaką przekazują sobie. Wiemy, że najważniejsze jest zdrowie, radość, pogoda ducha, a wówczas wiek się nie liczy. Jak powiedział amerykański polityk Beniamin Franklin: „Nie starzeje się ten - kto nie ma na to czasu”. Życzymy więc drogim seniorom braku czasu.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.