Jak się uczyć? cz. 3

Oprócz różnych form zapamiętywania warto jeszcze nauczyć się metod notowania. Załóżmy z góry, że tradycyjne notatki wyszły z mody. Są mało przejrzyste, nudne i wcale nie pomagają nam w uczeniu się. Jak zatem efektywnie notować?

 

- odpowiada Katarzyna Lampa - pedagog, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myślenicach

 

Aby efektywniej się uczyć lepiej notować stosując akapity, wyraźne wyróżnienia, kolory, rysunki, własne komentarze. Jeszcze słowo o tak zwanych mapach myśli. Polecam z całego serca ten sposób notowania, pozwala on nie tylko ograniczyć do minimum informacje niepotrzebne, a przy tym daje szansę na przedstawienie różnorakich powiązań między treściami.

W centralnym punkcie kartki zapisujemy główną myśl, temat wykładu czy lekcji, a następnie na kilku gałęziach główne wątki tekstu, a od nich kolejne poboczne.

Wykorzystujemy przy tym kolory, rysunki, skojarzenia, emocje czyli to wszystko o czym pisałam wcześniej. Jeśli jakieś treści łączą się ze sobą, zapisz je jednym kolorem, lub połącz go we wspólny zbiór. Jeśli dane treści z czymś ci się kojarzą narysuj to przy tej gałęzi itp. A co z muzyką? Udowodniono, że lepiej przyjmujemy nowe treści jeśli nasz mózg jest w stanie odprężenia i relaksu. Dlatego polecam uczenie się w stanie wyciszenia, przy spokojnej relaksującej nas muzyce. Nie jestem zwolennikiem ryczącego radia. Unikajcie uczenia się w stanie silnego zdenerwowania i stresu. Zresztą nie sprzyja on także odtwarzaniu wiedzy. Więc przed sprawdzianem i egzaminem wyśpij się, polecam kilka spokojnych oddechów, wyciszenie się, miłe wyobrażenie, może warto powrócić do wspomnień z wakacji, przyjemnych wyobrażeń.

Jak się uczyć aby nauczyć się skutecznie, myślę że warto stosować tych kilka porad, które mogą nam ułatwić nie tylko naukę , ale i codzienne życie, jak zapamiętać listę zakupów, numer telefonu, zrobić notatki aby zaplanować dzień. Skorzystać z technik skutecznego uczenia.