Jakie jest najgłębsze jezioro Azji?

Jakie jest najgłębsze jezioro Azji?

Na to i wiele innych pytań dotyczących Azji musieli odpowiedzieć uczestnicy I Gminnego Turnieju Geograficznego zorganizowanego przez Zespół Placówek Oświatowych w Bysinie. Kto znalazł się w gronie laureatów?

Turniej geograficzny, którego motyw przewodni brzmiał „Azja - kontynent kontrastów”, składał się z dwóch etapów. Pierwszy, 7 maja, miał formę online, drugi, 21 maja, stacjonarną. W obu przypadkach zadaniem uczestników było rozwiązanie 40 - minutowego testu - pierwszy składał się z 50 pytań, drugi z 40. - Azja to wielki kontynent, dlatego nie miałam problemu z wymyśleniem tak dużej ilości pytań - mówi Agnieszka Wrona - Figiel, pomysłodawczyni turnieju, nauczycielka geografii w ZPO w Bysinie. Uczniowie musieli m.in. wskazać najgłębsze jezioro Azji, azjatyckie niziny oraz ilość wysp tworzących Archipelag Malajski czy przyporządkować wykresy klimatyczne do poszczególnych miejsc w Azji. Prace oceniało jury składające się z nauczycieli geografii szkół, których uczniowie uczestniczyli w turnieju.

W pierwszym etapie wzięło udział 37 uczniów z 12 szkół podstawowych, do drugiego etapu zakwalifikowało się 17 uczniów z 11 szkół. Warto zaznaczyć, że warunkiem dostania się do drugiego etapu było uzyskanie przez danego uczestnika w pierwszym etapie minimum 70 procent. Co ważne, z danej szkoły mogło przejść dalej nie więcej niż 2 uczniów. Jak zaznacza pani Agnieszka, w kolejnej edycji turnieju chciałaby jednak zmienić tę zasadę. - Szansę uczestnictwa w drugim etapie powinno mieć więcej niż 2 uczniów z danej szkoły. W końcu często w placówce jest więcej utalentowanych młodych ludzi.

Oczekiwanie na wyniki

Jakie wrażenia po testach towarzyszyły uczniom? - Po pierwszym teście, z racji tego, że został przeprowadzony online, nie miałem szansy porozmawiać z uczestnikami o tym, jak im poszło. Po drugim teście rozmawialiśmy, opinie były różne, wielu uczniów nie było pewnych swoich odpowiedzi, więc z niecierpliwością oczekiwali na wyniki - relacjonuje Grzegorz Kotecki, dyrektor ZPO w Bysinie.

Jak podkreśla dyrektor, konkurs geograficzny jest alternatywą ekologicznego, który wcześniej organizowano w szkole w Bysinie. - Pani Lilianna Mitana, która się nim zajmowała, w październiku ub. r. objęła funkcję dyrektorki szkoły w Osieczanach, więc w takiej sytuacji nauczycielka geografii pani Agnieszka Wrona - Figiel, współorganizująca konkurs ekologiczny, postanowiła wdrożyć właśnie turniej geograficzny - wyjaśnia Grzegorz Kotecki. Dodaje, że turniej będzie odbywał się co roku. - Za każdym razem będzie miał jednak inny motyw przewodni - inny kontynent.

Gratulujemy!

Zwyciężczynią turnieju została Maja Piesakowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach, drugie miejsce zajęło dwoje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Krzyszkowicach - Gabriela Pasionek i Ignacy Miśkiewicz, a trzecie miejsce przypadło Bartoszowi Markusowi ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Myślenicach. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Patricia Frevel (SP nr 1 w Myślenicach), Kacper Gorączko (SP nr 2 w Myślenicach), Anna Wątor (SP nr 4 w Myślenicach) oraz Kacper Dzieża (ZPO w Bysinie). Wszyscy uczestnicy drugiego etapu otrzymali książki z pamiątkowymi wpisami, a laureaci i wyróżnieni albumy książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Nagrody ufundował burmistrz Jarosław Szlachetka, który objął nad turniejem patronat. O słodkości podczas wydarzenia zadbał Jan Dziadkowiec.

Warto zaznaczyć, że Gminny Turniej Geograficzny to już trzeci konkurs na szczeblu gminnym zorganizowany w tym roku szkolnym przez Zespół Placówek Oświatowych w Bysinie. Wcześniej odbyły się już przedszkolny konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową oraz szkolny konkurs języka angielskiego. - Dzieci z gminnych szkół i przedszkoli bardzo chętnie biorą udział w naszych inicjatywach konkursowych. Doskonalą swoje umiejętności, integrują się - podkreśla Grzegorz Kotecki. - Myślę, że każda szkoła powinna organizować gminne konkursy, bo jest ich niewiele. Małopolskie konkursy przedmiotowe mają bardzo wysoki poziom, więc dla średniego ucznia brakuje propozycji wykazania się - twierdzi Agnieszka Wrona - Figiel.

Jak zdradza nasza rozmówczyni, w przyszłym roku motywem przewodnim turnieju będzie Europa, a w przyszłości być może jego zasięg zostanie rozszerzony na powiatowy.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).