Jakub Suder brązowym medalistą Mistrzostw Polski

Edukacja 21 września 2021 Wydanie 36/2021
Jakub Suder brązowym medalistą Mistrzostw Polski
Samuel Maj Fot. MAT Myślenice

W ostatnim okresie sporo było słychać o sukcesach drużynowych szachistów Myślenickiej Akademii Talentów (awans do I ligi Juniorów oraz awans do II ligi Seniorów). Tym razem bardzo dobre wiadomości płyną z Rzeszowa - dotyczą indywidualnych występów zawodników tego klubu - Jakuba Sudra i Samuela Maja.

W stolicy Podkarpacia odbyły się Indywidualne Szachowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Jest to największa szachowa impreza, w której corocznie bierze udział około 1000 młodych szachistów z całej Polski. Na tak prestiżowych zawodach nie mogło zabraknąć zawodników MAT Myślenice. Nasze miasto reprezentowali: Jakub Pawlikowski, Tomasz Pietrzak, Bartłomiej Piwowarczyk, Jakub Suder (grupa do lat 18), Katarzyna Uliasz, Filip Sobala (grupa do lat 16), Dariusz Dziewoński, Samuel Maj, Bartłomiej Jaśkowiec (grupa do lat 14), Maciej Jamrozik, Jakub Kowal (grupa do lat 12) oraz Aleksander Drabik (grupa do lat 10) .

Impreza składała się z dwóch części. Pierwsza część to turniej w szachach szybkich rozgrywany na dystansie 11 rund tempem 15’+10” za każdy wykonany ruch. Natomiast druga część to turniej w szachach błyskawicznych, w którym każdy zawodnik rozegrał 13 partii dysponując czasem 3’+2” na ruch. Oba turnieje rozgrywane były systemem szwajcarskim.

Cała ekipa MAT jechała na zawody z nadzieją na wysokie miejsce w tych prestiżowych rozgrywkach. Zerkając jednak na listy rankingowe trzeba było mieć świadomość, iż każde miejsce w pierwszej dziesiątce będzie ogromnym sukcesem. Jak się okazało, sukces ten stał się faktem za sprawą dwóch naszych zawodników - Jakuba Sudra i Samuela Maja.

Szansa na wysoką lokatę

Kuba, który na liście startowej był 7 na 83 zawodników, jechał na zawody z realną szansą na wysoką lokatę. Jego doświadczenie i wcześniejsze sukcesy dawały nadzieję na dobry wynik w turnieju, którym byłoby miejsce w pierwszej szóstce. Niespodziewanie jednak zawody nie rozpoczęły się dla Kuby najlepiej.Już w drugiej rundzie musiał uznać wyższość swojego klubowego kolegi Bartka Piwowarczyka. Na szczęście okazało się, że była to jedyna porażka Kuby w tym turnieju. W następnych partiach zanotował 6 zwycięstw oraz 3 remisy i z wynikiem 8,5 punktów z 11 zajął trzecie miejsce w turnieju zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski w Szachach Szybkich. Sukces ogromny, zwłaszcza, że rywalizacja w najstarszej grupie wiekowej jest zawsze wyjątkowo zacięta. Dla wielu zawodników jest to ostatnia okazja do zdobycia medalu na Mistrzostwach Polski w kategorii juniora.

Drugi z wyróżnionych zawodników, Samuel, który starował w grupie do lat 14, nie był uznawany za faworyta do zajęcia wysokiego miejsca w turnieju. Wydawałoby się, że zawodnik z 59 numerem startowym (na 121 zawodników) ma nikłe szanse na zajęcie wysokiej pozycji. Jednak, jak się okazało, miejsce w rankingu, które posiada Samuel, nie odzwierciedla siły jego gry. Ogromne postępy w sztuce szachowej jakie czyni w ostatnim okresie ten młody zawodnik MAT pozwoliły mu na zajęcie wysokiego czwartego miejsca w Mistrzostwach Polski w Szachach Błyskawicznych. Samuel zdobył 9,5 punktu z 13 wygrywając 8 partii, 3 remisując i 2 przegrywając. Do podium zabrakło tak niewiele, zaledwie jednego zwycięstwa. Jeśli jednak Samuel będzie dalej tak solidnie trenował i rozwijał swoje umiejętności szachowe, zdobycie medalu Mistrzostw Polski będzie tylko kwestią czasu.

Gratulacje dla wszystkich

Słowa uznania należą się również pozostałym zawodnikom myślenickiego klubu, którzy w każdej partii dzielnie walczyli niejednokrotnie z mocniejszymi rankingowo przeciwnikami i w większości przypadków poprawiali swoje lokaty startowe i rankingi.

Cieszy fakt, iż w dobie wielkiego postępu techniki młodzi ludzie rozwijają umysł nie tylko przed komputerem, ale również poprzez bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Liczymy, że sukcesy zawodników MAT Myślenice staną się motorem do pracy i zachęcą innych młodych ludzi do zainteresowania się królewską grą.

 MAT Myślenice