Janek Mastela mistrzem Polski

Janek Mastela mistrzem Polski

Sypnęło medalami w sumo

Koniec marca był wyjątkowo udany dla Janka Masteli. W Mistrzostwach Polski Juniorów w Sumo, które odbywały się w Siedlcach uczestniczyło w gronie 101 zawodników z 28 polskich klubów, KS Dalin reprezentował Jan Mastela w kat. wagowej do 85 kg.

Janek wywalczył brązowy medal, podobnie jak podczas Pucharu Polski w Ropczycach. W fazie eliminacyjnej wygrał dwie walki, w półfinale przegrał z Maciejem Nowakowskim z Lubziny, a w walce o brązowy medal pokonał Piotra Danieluka z Ełku. Niestety, w efekcie porażki z Maciejem Nowakowskim stracił możliwość awansu do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Grecji, zajmując w rankingu trzecie miejsce.

Kilka dni później na Mistrzostwach Polski Seniorów w Sumo w Krotoszynie, w których walczyło 61 zawodników z 13 klubów z całej Polski, walczący ponownie w kategorii wagowej do 85 kg Jan Mastela potwierdził swoją dominację. Wygrał zawody i tym samym zdobył maksymalną liczbę punktów rankingowych do kwalifikacji do Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy, które odbędą się z końcem maja w Grecji. W związku z tym, że eliminacje odbywają się w dwóch etapach do Krotoszyna przyjechała ścisła czołówka zawodników, którzy po Pucharze Polski mieli jeszcze szansę awansu do reprezentacji. Losowanie było bardzo niesprzyjające dla Janka, ponieważ natrafił na zawodników, którzy mieli już zapewniony udział w ME w grupie juniorów i młodzieżowców. W drodze do życiowego sukcesu nasz zawodnik po ciężkich walkach pokonał w grupie eliminacyjnej dwóch przeciwników: Marcina Choroszuchę z Białegostoku i Macieja Nowakowskiego z Lubziny. W półfinale pokonał Dawida Kurasia, a w walce finałowej ponownie spotkał się z Marcinem Choroszuchą. Tym razem walka była krótka, Janek powtórzył sukces z Pucharu Polski i stanął na najwyższym stopniu podium MP.

Tuż przed zawodami seniorskimi w sobotę 23.03 odbyły się Ogólnopolskie Igrzyska Dzieci i Młodzieży „Sumo z Zającem”. W grupie ponad stu zawodników i zawodniczek walczyła piątka najmłodszych adeptów Sumo reprezentujących KS Dalin. Aleksandra Tomera startowała w kat. wagowej do 26 kg, Karol Śmietanka w kat, do 27 kg, Wojciech Śmietanka i Jakub Tomera w kat. do 33 kg, a Michał Śmietanka w kat. do 56 kg. Wszyscy stoczyli po kilka pojedynków zdobywając dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe medale. Złote medale wywalczyli bracia Michał i Wojciech Śmietanka. Wojtek wygrał trzy walki, a w finale pokonał kolegę klubowego Jakuba Tomerę, który zajął drugie miejsce, wygrywając wcześniej z dwoma przeciwnikami. Michał również wygrał dwie walki w swojej kat. wagowej. Pozostali zawodnicy Aleksandra Tomera i Karol Śmietanka wywalczyli brązowe medale. Był to kolejny owocny wyjazd najmłodszych zawodników. Z każdym wyjazdem zdobywają coraz większe doświadczenie, które zaowocuje dobrymi wynikami w przyszłości.

Jakub Tomera z bardzo dobrej strony zaprezentował się w Małopolskiej Ligi Zapaśniczej, która od niedawna stała się turniejem międzynarodowym (po dołączeniu ekip z Czech i Ukrainy). Dla Kuby był to drugi start w tak silnym turnieju gdzie uczestniczyło 163 zawodników z 19 klubów.. Pomimo to w swojej kategorii wagowej do 35 kg liczącej 13 zawodników wywalczył brązowy medal wygrywając cztery walki a tylko jedną przegrał. Wpadkę zaliczył już w pierwszej walce przegrywając z Wiktorem Błotko z Katowic, co spowodowało spadek do Grupy B. Walcząc w tej grupie stracił szansę walki o złoty medal, jedynie pozostała walka o brąz, lecz musiał pokonać kilku przeciwników. Kuba sprostał temu wyzwaniu wygrywając po kolei z Aleksandrem Ślusarzem z Gorlic, Dmitro Tronitskyim z Ukrainy i Filipem Skupnikiem z Raciborza. W walce o brązowy medal pokonał Mateusza Adamczewskiego z Raciborza. Sekcja zapaśnicza Dalin Myślenice dziękuje Ludwikowi Starzakowi, który dofinansował wyjazd na zawody, Rafałowi Ambrożemu, który udostępnił busa oraz sponsorowi głównemu - PKN Orlen.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).