Jazz na koniec wakacji

Jazz na koniec  wakacji

Dla QL Dixie Band to był bardzo pracowity weekend. Najpierw w sobotę zagrali w ramach cyklu „Rynek pełen dźwięków”, natomiast w niedzielę można było ich usłyszeć na Dolnym Jazie.

Koniec sierpnia mamy w tym roku wyjątkowo zimny i takie dixielandowe granie na wieczorną rozgrzewkę jest jak znalazł. Oczywiście tęsknimy za „Jazzem nad Rabą”, ale nawet taka namiastka tego jazzowego święta to już coś. Tym bardziej, że QL Dixie Band zaprezentował naprawdę bardzo dobrą formę, chociaż Rynek w Myślenicach do grania takiej muzyki nadaje się akurat średnio, bo dixielandowe klimaty najlepiej sprawdzają się w zadymionych knajpkach Nowego Orleanu.

Usłyszeliśmy tradycyjną setlistę myślenickiego jazz bandu czyli m.in. „Alexander Ragtime Band”, „Sweet Georgia Brown”, „Manhattan”, „Im Confessin That I Love You” czy też „All Of Me”. Te utwory słyszał i zna każdy, kto chociaż trochę się jazzem tradycyjnym interesuje, ale zabrzmiały świeżo, bo QL Dixie Band potrafi nadać im jakiegoś indywidualnego wyrazu. Znalazło się też miejsce na hołd dla zmarłego miesiąc temu Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza i słuchacze mogli się przekonać za ile ogólnie znanych filmowych motywów muzycznych odpowiada ten genialny kompozytor.

Na myślenickim Rynku usłyszeliśmy utwory z „Podróży za jeden uśmiech” i „Alternatywy 4”, a przecież kto nie słyszał „Stawki większej niż życie” albo „Janosika”? Jeśli już jesteśmy przy piosenkach filmowych, to nie mogło zabraknąć nieśmiertelnego „Vabanku” i został on wykonany z nie mniejszą werwą niż w ekranowej wersji. Reasumując - takiego jazzu nigdy dość.

QL Dixie Band wystąpił w składzie: Dariusz Stopa – trąbka, Zbigniew Morawski – saksofon i klarnet, Dawid Kopp – instrumenty klawiszowe, Katarzyna Kubiczek – wokal, Piotr Gofroń – banjo i wokal, Adam Nalepa – perkusja, Mieczysław Starzec – kontrabas. Nie kończy się jednak cykl „Rynek pełen dźwięków”, bo w najbliższą sobotę Rynek też wypełni się dźwiękami, a za ich dystrybucję odpowie myślenickie trio rockowe Bibisi.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).