Jesienne Spotkanie Głogoczowian i Gości

Jesienne Spotkanie 
Głogoczowian i Gości

Tegoroczne Jesienne Spotkanie Głogoczowian i Gości odbyło się w sobotę 20 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Głogoczowie. Tego wieczoru wszyscy zgromadzeni mogli nie tylko obcować ze sztuką, ale również pogłębić swoją wiedzę historyczną.

Wydarzenie rozpoczęło się od wernisażu pod tytułem „Marcinkowice. Łowczówek. Gręboszów. Nekropolie Legionistów w Małopolsce” przestawiającym zdjęcia miejsc pochówku poległych w walce za ojczyznę podczas I wojny światowej. Wystawie towarzyszył również wykład przeprowadzony przez autora fotografii i myślenickiego badacza lokalnej historii – Andrzeja Boryczkę. Przybliżył on między innymi losy bitwy pod Łowczówkiem, która miała miejsce w dniach od 22 do 25 grudnia 1914 roku. Uczestniczyła w niej I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem Kazimierza Sosnkowskiego.

Podczas wydarzenia znalazł się również czas na wręczenie nagród w XIX Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Głogoczowie, a także koncert dwóch najlepszych jego uczestniczek. Gwiazdą tego wieczoru była jednak katowicka Formacja na Schodach, która zaprezentowała materiał “Gdy patrzę w ciebie”, który zawiera poezję Władysława Sebyły (1902-1940) poety, uczestnika III Powstania Śląskiego, wojny 1920, zamordowanego w Charkowie. Wystąpili oni w składzie: Hanna Świtała - wokal i piano, Paweł Łamik - kontrabas, Piotr Rybak – wokal i gitara.

Wszyscy przybyli zostali również poczęstowani lokalnymi przysmakami przygotowanymi przez gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie. Wśród dań znalazły się między innymi chleb na zakwasie, ciasta oraz inne wegetariańskie przysmaki.